20. prosince 2014 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Média

Bez kina. Sony hledá, jak dostat parodii o atentátu na Kima k lidem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v podání americké komedie The Interview. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejský vůdce Kim Čong-un v podání americké komedie The Interview. | foto: YoutubeReprofoto

WASHINGTON/LOS ANGELES Sony hledá nové způsoby, jak dostat filmovou parodii o atentátu na Kim Čong-una k lidem. Hrozby hackerů totiž zastrašily kina a velké řetězce odmítly kontroverzní snímek The Interview promítat. Sony se poté sama rozhodla film neuvést. Rozjitřenou situaci komentoval ve svém projevu i americký prezident Obama.

Firma Sony tento týden zrušila uvedení snímku do kin na 25. prosince. Před plánovaným promítáním filmu varovala hackerská skupina označující se jako Guardians of Peace (Strážci míru), která dokonce nepřímo pohrozila teroristickými útoky podobnými těm z 11. září 2001.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf Sony Pictures Michael Lynton vyjádřil v rozhovoru se CNN naději, že veřejnost tento snímek nakonec uvidí. „Zkoumáme alternativy, které by nám umožnily vypustit tento film na jiné platformě,“ uvedla společnost.

Obama: Sony udělala chybu

Společnost Sony Pictures udělala chybu, když ustoupila hrozbám a zrušila uvedení svého filmu The Interview (Rozhovor) do kin, řekl ve Washingtnu americký prezident Barack Obama. Útok na studio Sony Pictures a vztahy s Kubou patřily k hlavním tématům pátečního Obamova vystoupení na bilanční tiskové konferenci před koncem roku, při němž rok 2014 označil za „průlomový rok pro Ameriku“.

„Ano, myslím, že to byla chyba,“ odpověděl Obama na první otázku tiskové konference, která se týkala hackerského útoku a postupu hollywoodského studia Sony Pictures. „Nemůžeme mít společnost, které nějaký diktátor odkudsi může zavádět cenzuru, tady ve Spojených státech,“ prohlásil. Řekl také, že by byl býval rád, kdyby s ním Sony před svým rozhodnutím hovořila.

Šéf Sony Pictures Michael Lynton nicméně postup své firmy hájil. „Prezident, tisk a veřejnost mají v tomto případě mylné informace o tom, co se skutečně stalo,“ uvedl. Dodal, že firma přikročila ke stažení filmu teprve poté, co se všechny velké řetězce kin rozhodly snímek nepromítat.

„Nevlastníme kina. Nemůžeme rozhodnout, zda se v nich film bude promítat,“ prohlásil Lynton. Firma podle něj neměla vzhledem k postoji provozovatelů kin jinou možnost, než film stáhnout.

Hackeři vydírají

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i prezident Obama v pátek oficiálně obvinili Severní Koreu z útoku na počítačové servery společnosti Sony Pictures. Hackeři se jen chvíli předtím písemně ozvali a uvedli, že ukradená data zůstanou v bezpečí, pokud firma setrvá u rozhodnutí nedat do kin film The Interview.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz