Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Bílý muž by se měl chránit, černé dítě nikoliv, stojí v interních dokumentech Facebooku

Facebook - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto | foto: Reuters

CURYCH/PRAHA Upřednostňujte “bílého muže“ před “černým dítětem“ a “ženami za volantem“. Tak zní jeden z pokynů pro moderátory Facebooku. Co učí nejpoužívanější sociální síť na světě své cenzory a co stojí v jejich vnitřních dokumentech zveřejnily internetové noviny ProPublica.

„Chyťte je, identifikujte je a zabijte je. Zabije je všechny. Pro všechno, co je dobrý a správný. Zabijte je všechny,“ napsal na Facebook americký kongresman Clay Higgins po teroristickém útoku v Londýně. Kongresmanova slova mířená na zradikalizované muslimy přešli pracovníci Facebooku bez povšimnutí.

Za to květnový příspěvek aktivistky z Black Lives Matter sítem sociální sítě neprošel. „Všichni bílí jsou rasisté. Jestli nezačnete tímto referenčním bodem, tak už jste selhali,“ napsala aktivistka Didi Delgadová. Příspěvek byl smazaný a její účet na týden zablokovaný.

Online médium ProPublica zveřejnilo dokumenty, podle kterých se řídí cenzoři Facebooku. Ti by měli dokázat rozlišit mezi projevem nenávisti a legitimním vyjádřením politického názoru. Interní postupy Facebooku se však řídí ne vždy dokonalým systémem. Například Higginsův výrok prošel filtry proto, že ho směřoval na konkrétní skupinu muslimů. Příspěvek Delgadové ale zasahoval bělochy jako celek, a proto přes cenzory neprošel.

Za poslední dekádu vytvořil Facebook tisíce pravidel. Ta jasně rozdělila to, co se na sociální síti smí a nesmí publikovat. Problematika kontroly se v posledních měsících stala ještě důležitější kvůli nárůstu falešných zpráv a zvyšujícím se obavám, že teroristé používají sociální sítě k náboru nových členů.

„Je jasné, že nejsme dokonalí ve vynucování dodržování naší politiky. Často jsou příspěvky na hraně – a příliš často se spleteme,“ uvedl Richard Allan, který má na starosti kontakt s veřejností v Evropě.

Když v Trumpův prospěch zasahuje Zuckerberg aneb interní pravidla Facebooku:

  • Facebook trénuje tisíce moderátorů k tomu, aby mazali výroky útočící na takzvané chráněné kategorie. Mezi ty patří například rasa, pohlaví, sexuální orientace, náboženská příslušnost a další. Projevy nenávisti proti podskupinám chráněných kategorií, jako jsou třeba “radikální muslimové“, však mazány nejsou.
  • Aby Facebook ilustroval rozdíl mezi chráněnými a nechráněnými skupinami, vytvořil pro moderátory tréninkovou otázku, která se ptá na chráněnou skupinu. Na výběr je mezi “bílými muži“, “řidičkami“ a “černými dětmi“. Správnou odpovědí v testu jsou “bílí muži“.
  • Americký prezident Donald Trump v roce 2016 napsal na Facebook, že by zakázal vstup všem muslimům na půdu USA, čímž porušil interní pravidla Facebooku. Aby cenzoři příspěvek nesmazali, musel osobně zasáhnout majitel Mark Zuckerberg.
  • Pro lepší kontrolu projevů nenávisti využívá Facebook americké státní databáze, které obsahují seznamy teroristických organizací . K tomu má také svůj “tajný“ seznam, který obsahuje organizace šířící nenávist.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!