Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Bulhaři zarazili Kellnerovu expanzi. Nesmí koupit tamní TV Novu

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

SOFIE Bulharský antimonopolní úřad ve čtvrtek zakázal obří obchod, v němž figuruje česká investiční skupina PPF. Za bezmála pět miliard korun měla převzít tamní mediální skupinu Nova Broadcasting Group.

PPF ovládaná nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem byla na prodeji mediální skupiny domluvená se švédskou společností Media Times Group (MTG). Nyní však prodej padl, bulharský antimonopolní úřad zveřejnil verdikt na svém webu.

V rozhodnutí stojí, že prodej Novy by mohl narušit konkurenční prostředí v oblasti mediálních služeb a online obchodu. PPF měla od švédské společnosti MTG získat 95 procent a zbylých pět od holdingu Eastern European Media. Kellnerova skupina měla za Novu zaplatit 185 milionů eur, v přepočtu asi 4,8 miliardy korun.

Čeští investoři zatím nechtěli zásah antimonopolního úřadu v Bulharsku příliš rozebírat.

„Rozhodnutí jsme do současné chvíle písemně neobdrželi, proto ho nemůžeme komentovat,“ řekla LN mluvčí PPF Zuzana Migdalová. Lze předpokládat, že se skupina v této věci odvolá k tamnímu nejvyššímu správnímu soudu. Má na to dva týdny.

Nova je největší bulharskou komerční mediální skupinou s podílem na sledovanosti 33 procent. Tvoří ji sedm televizních stanic a 19 firem poskytujících on-line mediální služby. Nova zaměstnává v Bulharsku kolem 650 lidí. Obchod se měl týkat také dceřiných společností Net Info a Agency Eva.

Měli i českou Novu

Skupina PPF v Česku v minulosti ovládala i stejnojmennou stanici TV Nova - shodou okolností založenou v roce 1994 jako bulharský mediální koncern.

Švédové z MTG, kteří bulharskou Novu prodávají, shodou okolností také působili na české mediálním trhu - vlastnili TV Prima, kterou však před loni prodali. Navzdory čtvrtečnímu verdiktu antimonopolního úřadu věří, že dlouho ohlášený obchod uzavřou ještě letos.

Do Bulharska vstoupila společnost MTG v roce 2007, když si pořídila společnost Balkan Media Group. O rok později koupila Novu, která v současnosti vysílá mimo jiné stanice Nova Sport, Kino Nova nebo Diema.

Velký mobilní obchod

Ze strany investiční skupiny PPF nejde o první letošní velkou zahraniční expanzi, která byla v plánu. V březnu se dohodla s norskou společností Telenor na koupi jejích telekomunikačních aktiv ve střední a východní Evropě.

Za mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku zaplatí 2,8 miliardy eur, tedy v přepočtu asi 71 miliard korun.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...