Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT upravila Zemanův projev. Vystřihla jedovatost na účet Bakaly

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Ondřej NěmecLidové noviny

PRAHA Česká televize ve večerních Událostech vystřihla část projevu Miloše Zemana, ve které se negativně vyjádřil o podnikateli Zdeňku Bakalovi. Žádná oficiální stížnost na krácení projevu zatím nedorazila, přesto se ale situací bude zabývat Rada ČT.

Prezident Zeman pronesl svou řeč 13. listopadu na konferenci k 25. výročí svobodného podnikání v České republice. Konkrétně řekl: „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další.“

Ve večerních Událostech pak o akci informovala i Česká televize, přičemž zmínku o Bakalovi úplně vypustila. Zeman tak v televizi řekl: „Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu mnozí další.“ Upozornění na dvojí podobu Zemanova výroku se rozebírá na sociálních sítích. 

VIDEO: ČT vystřihla ze Zemanova projevu Zemana Bakalu

Hrad jednání ČT tvrdě odsoudil. „ČT jako veřejnoprávní instituce placená z peněz koncesionářů musí celou věc jednoznačně vysvětlit a vyvodit důsledky. Zatím nabízí dvě varianty, obě připouští střihový zásah do projevu prezidenta republiky. To je samozřejmě zcela nepřijatelný přístup,“ řekl serveru Novinky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

„ČT není Federální úřad pro tisk a informace, aby takto hrubě zasahovala do výroku kteréhokoli politika. Vyvolávat ducha ústředního ředitele ČST Zelenky 25 let po znovuzískání svobody je tristní,“ doplnil.

Sám Bakala situaci nechtěl komentovat. „Ke zmiňované záležitosti, o které jsme se dozvěděli až nyní prostřednictvím médií, se nebudeme vyjadřovat,“ sdělil jeho mluvčí Tomáš Pavlík.

Chyba editora

Podle České televize je na vině editor. Generální ředitel Petr Dvořák serveru iDnes.cz řekl, že se ale kvůli posouzení ještě zvlášť obrátí ne Editoriální panel ČT. Ten funguje od doby, kdy si v plynulých měsících několik zaměstnanců stěžovalo na manipulaci ve zpravodajství.

PSALI JSME:

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.