27. dubna 2015 7:21 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Česko chystá konvoj na Ukrajinu

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | foto: MAFRA: Tomáš Krist

PRAHA Ministerstvo zahraničí chce ještě před létem vypravit nový humanitární konvoj na Ukrajinu. Měl by čítat tři až čtyři sanitky, stany pro poskytování první pomoci a zdravotnické vybavení. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) to řekl v rozhovoru pro LN.

„Půjde o pomoc ve výši zhruba šesti milionů korun,“ dodal Zaorálek. První humanitární konvoj -čtyři kamiony se zdravotnickým materiálem, spacími pytli a zatepleným oblečením - vyslala vláda letos v zimě. 

Pět korun na uprchlíka

Zaorálek zmínil konvoj v reakci na dotaz, zda Česko nedává na Ukrajinu málo peněz. Například pro vnitřní uprchlíky na Ukrajině, kterých je více než milion, poslala Praha jen pět milionů korun, což je zhruba pětikoruna na člověka. Případnou migrací Ukrajinců, které válka na východě země vyhnala z domovů, by přitom Česko bylo zasaženo nejvíce - kvůli geografické blízkosti a početné ukrajinské komunitě, která v tuzemsku žije. 

Šéf diplomacie se bránil, že letos by mělo jít na pomoc Ukrajině „nejméně 90 milionů korun“, a dodal, že to zřejmě nebude vše. Na pozadí vlny solidarity se státy jižní Evropy, které se potýkají s přílivem uprchlíků z Afriky a Blízkého východu, Zaorálek apeloval, aby se nezapomínalo právě na Ukrajinu. „Teď je velký tlak na navýšení peněz do jižní Evropy. Hrozí, že nám to Ukrajinu úplně vybrakuje. Proto bychom my z regionu měli tlačit na geografickou rovnováhu při rozdělování pomoci. Domluvili jsme se ve V4, že teď budeme Ukrajinu více zvedat na radách EU,“ řekl Zaorálek.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!