29. července 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Čína a Indie budují své letadlové lodě

Indická chlouba. Letadlová loď Vikramaditya, postavená už na konci 80.let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indická chlouba. Letadlová loď Vikramaditya, postavená už na konci 80.let,... | foto: Reuters

PEKING/PRAHA Elitní klub. Na světě je dnes pouze devět zemí, které mají letadlové lodě. Dvě asijské velmoci už chystají vlastní projekty, jež mohou za pár let zatřást geopolitikou.

Jedna ze dvou základen, kde kotví prozatím jediná čínská letadlová loď Liao-ning, vyrostla na ostrově Chaj-nan (Hainan). Není to odtud daleko k umělým ostrůvkům v Jihočínském moři, které čím dál hrdější velmoc buduje... A dráždí tím Vietnamce, Filipínce i Američany.

Liao-ning, přestavěný gigant ze sovětského letadlového nosiče Varjag, posunula Čínu mezi pár mocností, které mají takto silný nástroj – jakýsi zastrašující „bič“ dalekého dosahu a švihu.

„Čína plánuje postavit více než jen jednu letadlovou loď. Letošní prohlášení naznačují, že se chystá i první nová všečínská loď, přestože se ještě neobjevily zřejmé důkazy,“ píše v aktuálním čísle prestižní měsíčník Jane’s International Defence Review.

Tématu věnoval osm stran. Tím spíše, že po nových „plovoucích letištích“ pošilhává další asijská země: Indie. Ke své existující lodi Vikramaditya – přebudované rovněž ze sovětského modelu Admiral Gorškov – dokončuje nový koráb třídy Vikrant. U toho by ale nemělo zůstat; kolem roku 2021 má být zahájena stavba ještě modernějšího typu jménem Vishal.

Najdete na Lidovky.cz