Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT protestuje u Izraele: Vojáci naše redaktory týrali a vydírali

Deportace aktivistů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deportace aktivistů | foto: Reuters

PRAHA Redakce zpravodajství České televize (ČT) požádala ministra zahraničí Jana Kohouta, aby vznesl protest proti postupu izraelských jednotek vůči dvěma členům týmu televize. Redaktor Petr Zavadil a kameraman Jan Línek byli zadrženi v pondělí při izraelském zásahu proti flotile s pomocí palestinskému pásmu Gaza. Na palubě lodi byli ještě další dva čeští novináři. Kohout je v zahraničí, podle mluvčího Filipa Kandy dopis zřejmě ještě nečetl.

Línek se vrátil do Česka už v úterý, vyhoštění podepsali i další dva Češi, kteří by měli být brzy deportováni z Izraele. Jeden v Izraeli zůstává.

Kameraman ČT v českých médiích kritizoval, jak Izraelci se zadrženými zacházeli.

Členové štábu ČT se podle šéfredaktora redakce zpravodajství Michala Petrova stali terčem útoku izraelských bezpečnostních sil a bylo s nimi zacházeno nevybíravým způsobem. "S ohledem na podmínky zadržovací vazby lze mluvit i o týrání a vydírání," uvedl šéfredaktor v dopise ministrovi.

"Žádám Vás tedy tímto, abyste tlumočil izraelské straně důrazný protest proti postupům, jež izraelské bezpečnostní síly použily vůči občanům ČR," uvádí ČT ve zprávě.

Čtěte více

Ministr zahraničí Jan Kohout je dnes na konferenci o západním Balkánu v Sarajevu a dopis České televize podle mluvčího Filipa Kandy ještě zřejmě nečetl. Řekl, že až bude znát jeho stanovisko, oznámí ho.

Při zásahu izraelských vojenských komand proti flotile šesti zahraničních plavidel s humanitární pomocí pro Gazu přišlo o život nejméně devět propalestinských aktivistů a další desítky byly zraněny. Armádní zásah je všeobecně kritizován. Izrael tvrdí, že konvoj byl provokací s cílem narušit blokádu Gazy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!