Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT zruší přenosy z bundesligy, zimní olympiádu nabídne v HD

Vancouver | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vancouver | foto: Shutterstock

PRAHA Veřejnoprávní televize pokračuje v profilování svých kanálů. Dříve avizovaný krok zbavit program ČT2 sportovních přenosů přijde začátkem příštího roku. "Od 1. ledna 2010 bude skoro celý sportovní program ČT prezentován pouze a jen na naší čtyřce," uvedl na včerejší tiskové konferenci Otakar Černý, šéf sportovní redakce ČT.

Posun v programu televize plánuje v souvislosti s dalším rozšiřováním své digitální vysílací sítě. Všechny čtyři její programy - kromě Jedničky a Dvojky také digitální zpravodajská ČT24 a sportovní ČT4 - by totiž měly být koncem roku z pozěmních digitálních vysílačů teoreticky dostupné už 93 % obyvatel Česka.

Na příští rok přichystala ČT také technologickou novinku: zimní olympijské hry ve Vancouveru odvysílá poprvé alespoň zčásti ve vysokém rozlišení obrazu (HD, z anglického high definiton).

To ale budou moci přijímat pouze diváci vybavení satelitním kompletem a moderním televizorem schopným HD zvládnout. Pozemní digitální sítě totiž zatím nemají dostatečnou kapacitu, aby HD, obraz několikrát detailnější a ostřejší, dokázaly pojmout.

Vysílání v HD na satelitu startuje Česká televize už za týden, půjde ale o zkušební vysílání ČT, kde jen některé pořady půjdou ve vysoké kvalitě obrazu.

Na ostrý provoz má veřejnoprávní HD kanál najet právě v únoru, kdy tento datový tok vyhradí právě olympiádě.

Od 12. do 28. února 2010, kdy se vancouverské zimní hry konají, tak na satelitu poběží vysílání v HD takto: od šesti večer do devíti ráno půjde ve vysoké kvalitě program vysílaný ČT2, od devíti do šesti pak přenosy a záznamy, které bude dávat ČT4.

"Vancouver obsáhne dva programy, je to obvyklá praxe třeba i v Německu. Zároveň to bude vůbec první (sportovní, pozn. red.) akce, kterou bude ČT vysílat ve standardu HD," potvrdil včera šéfkomentátor sportu v ČT Robert Záruba. "To s sebou nese řadu změn, třeba i to, že budeme poprvé vysílat z jednoho velkého studia, ne jen z různých koutků," dodal.

Kromě olympiády, která je výjimečným podnikem, bude sport mít místo na ČT2 už jen výjimečně, třeba v případě pondělní dohrávky fotbalové ligy.

Od podzimu pevné schéma

Od letošního podzimu se ČT4, po třech a půl letech své existence, dočká pevného programového schématu.

Živě na ČT4

Digitální sportovní kanál České televize má od podzimu nabízet vždy od 18 hodin přímý přenos. Podle šéfa sportu Oty Černého "asi takhle": 

pondělí – volejbal
úterý – hokej
středa – basketbal
čtvrtek – různé sporty, třeba futsal
pátek – hokej
sobota – fotbal
neděle – hokej

Pramen: ČT

Startuje se v 8 ráno, ale reprízami. Pak by každý den od 18 hodin měl jít minimálně jeden přímý přenos, pevné denní doby budou vyhrazeny i magazínům a reprízám.

Přenosů může být během večera i několik, což se týká například čtvrtečních zápasů Evropské fotbalové ligy. ČT na ní zakoupila v očekávání postupu minimálně tří českých týmů práva, během jednoho dne smí ale odvysílat naživo maximálně dva zápasy.

Jako bonus za současné zakoupení práv na Evropskou ligu i Ligu mistrů prý navíc dostala televize i práva na páteční utkání Superpoháru mezi Barcelonou a Šachtarem Doněck.

Mnohem méně jasno je o tom, jak bude ČT pokrývat fotbalové mistrovství světa. "Model vysílání bude odvislý až od toho, jestli postoupí česká reprezentace, teprve poté budeme vědět," uvedl komentátor Pavel Čapek.

Bundesliga už nebude

Kvůli vysoké ceně přenosových práv a programové kolizi s Eurosportem ČT vycouvala z dosavadního projektu německé bundesligy. "Z anglické Premier league nabídne klasický pondělní večerní magazín," uvedlo vedení instituce.

"Přesto - rozsah vysílání ČT je unikátní, nevím, která jiná veřejnoprávní televize vysílá takové portfolio přenosů," prohlásil komentátor Čapek.

Podrobně o sportovním programu

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?