Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT1 na satelitu a kabelu nabídne v HD hraná dramata či show Duety

Bekyně mniška, film ČT - Simona Postlerová, Jiří Lábus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bekyně mniška, film ČT - Simona Postlerová, Jiří Lábus | foto: ČT

PRAHA Několik podzimních novinek prvního programu České televize bude originálních i po technologické stránce. K divákům vybavených satelitním příjmem a moderním televizorem se totiž dostanou ve vysokém rozlišení obrazu (tzv. HD, z anglického high definition).

Vysílání svého prvního programu v kvalitě obrazu, který je několikrát detailnější než současný standard a umožňuje využít i více zvukových stop, Česká televize testuje už déle v sítích Telefóniky O2 – jednak přes IPTV (televize přes internetovou přípojku), jednak v pozemní digitální síti, dostupné ale jen v několika velkých městech.

Prakticky od září, fakticky už v pondělí 31. 8. se bude moci program ČT1 vysokém rozlišení dostat ke všem obyvatelům republiky. Veřejnoprávní televize jej totiž začne šířit také přes družici.

Zaměřeno na sledované večery

Půjde o vysílání programově totožné s klasickou ČT1 ve standardním rozlišení. Většina pořadů bude do vysokého rozlišení přepočítávána ze standardního, v nativním HD jich zatím bude několik málo.

Co bude v HD

Novinky, které ČT1 na podzim odvysílá ve vysokém rozlišení

Vyprávěj (retro seriál)

Duety ...když hvězdy zpívají
(zábavní pěvecká show)

Bekyně mniška (televizní film režiséra Ondřeje Kepky)

Gympl (koprodukční film ČT, režírovaný Tomášem Vorlem

Sněžná noc (televizní film režiséra Milana Cieslara)

Zakázaný člověk (televizní film režiséra Dušana Kleina)

Letečtí stíhači v boji II.(americká dokumentární série)

Velká pardubická (přímý přenos z populárních dostihů)

Novou kvalitou chce přitom ČT1 zprvu zaujmout hlavně večer, kdy k obrazovkám sedá nejvíc lidí. "Na vysílací plochu to nebude žádné horentní číslo, ale co se významu týče, přesně směřujeme k hlavnímu vysílacímu času," potvrzuje ředitel výroby ČT Václav Myslík.

Mezi novinky v HD, soustředěné do nejsledovanějších večerů, bude od konce října patřit soutěž Duety ...když hvězdy zpívají, podobná úspěšné taneční StarDance. "Bude to první přenos vícekamerovou technologií, při němž bude živě přenášen i vícekanálový zvuk, protože to je soutěž pěvecká a bude tam živá muzika," říká Myslík.

O nedělních večerech to budou hraná dramata, o pondělních (od 31. srpna) seriál Vyprávěj, jenž jako před časem cyklus Horákovi dodává televizi firma Dramedy Productions. "Zaměřili jsme se na nejnáročnější tvorbu, tedy hranou dramatickou, kterou natáčet ve vysokém rozlišení se vyplatí nejvíc," říká k nynější strategii šéf výroby.

První letošní pořady distribuované v HD jsou podle Myslíka výsledkem dvouletých příprav.

Jen postprodukce hrané tvorby v HD zabrala poslední půlrok. Předtím televize a nakupovala techniku za stamiliony korun. Třeba přenosový vůz ji podle rejstříku veřejných zakázek vyšel na 173 milionů korun.

V zimě s ním ČT snímala lyžařské mistrovství světa v Liberci, na podzim z něj chce živě přenášet Velkou pardubickou.

"Teď máme jeden vícekamerový vůz, ten, co byl v Liberci, a několik jednokamerových vozů, kterými se realizuje hraná tvorba," přiblížil Myslík. S plánovaným přikoupením dalších kamer chce televize brzy v HD natáčet i dokumenty, ty by na obrazovku šly napřesrok. Už na Vánoce má takto připravené některé pohádky.

Přes satelit i kabel

"Vysílání v HD nebude zpoplatněno, nicméně bude kódováno kvůli autorským právům," podotkl k podmínkám příjmu Václav Myslík.

K programu se tak diváci dostanou přes karty společností Skylink a CS Link. Podle sdělení operátora UPC má být stanice hned od září k dispozici také předplatitelům její digitální kabelové televize.

Satelitní vysílání ČT1 v HD bude do února 2010 zkušební. "Pak se tato distribuční trasa přemění na vysílání ze zimní olympiády ve Vancouveru," říká ředitel Myslík.

Po olympiádě má HD kanál vysílat i ostatní pořady ve vysokém rozlišení převzaté nejen z ČT1, ale i z ostatních programů České televize.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!