1. října 2010 20:03, aktualizováno  21:03 Lidovky.cz > Byznys > Média

Google nabízí Street View i z Antarktidy, k vidění jsou jen tučňáci

Ruská armáda zdecimovala souostroví Země Františka Josefa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská armáda zdecimovala souostroví Země Františka Josefa | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká společnost Google nabízí svou mapovou službu Street View už i pro Antarktidu. Panoramatické snímky, které umožňují uživatelům virtuální "procházku" po zobrazené oblasti, už jsou tak dostupné ze všech světadílů, napsala agentura AFP.

V Antarktidě je služba Street View zatím omezena pouze na souostroví Jižní Shetlandy. Její uživatelé si tak mohou prohlédnout pouze záběry okolního terénu a několika tučňáků.

Narušení soukromí
Dosud se mapová služba Googlu zaměřovala především na velká města, kde firma z auta sbírala panoramatické snímky ulic. V některých zemích ale Google narazil na odpor ze strany ochránců osobních údajů.

Street View auta vyjedou do ulic Prahy už 5. května

Například český Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) nedal Googlu registraci pro další sbírání a zpracování fotografií. Podle úřadu firma při pořizování snímků sbírala i informace, které narušovaly lidem soukromí. Byly to třeba osobní údaje posílané po nezabezpečených bezdrátových sítích nebo fotografie, které zachycovaly například zařízení bytů.

Google nicméně oponuje, že snímky porušující soukromí z internetu na žádost dotčených lidí odstraňuje a omylem shromážděná data z bezdrátových sítí nikterak nevyužívá. Se stížnostmi na narušování soukromí se Street View potýká i v Německu.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.