Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi se vracejí na Antarktidu

Věda

  7:00
BRNO - Na brněnské Masarykově univerzitě se připravuje čtrnáctičlenná expedice do Antarktidy, jejímž cílem bude polární stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Na jih vyrazí na přelomu letošního a příštího roku. Vědeckou Stanici vybudovala Česká republika před pěti lety.

Češi se usídlí na Antarktidě. foto: ČTK

Obývána je ale jen v zimě, kdy na jihu panuje antarktické léto a klima je tedy nepříznivější. Tým vědců a techniků doplní fotograf a cestovatel Jiří Kolbaba, řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Tým stráví na základně přibližně dva měsíce. V Antarktidě skončila zima, stanice bude patrně zavátá sněhem. Může trvat i několik hodin, než se skupině podaří odházet jej, dostat se dovnitř a oživit všechny technologie.

Studium parazitů

O to se postarají technici, kteří budou mít na starosti i údržbu stanice a všech zařízení. Vědecký výzkum v Antarktidě se zaměřuje na tzv. antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec. Vědci sledují, jak se na nich uchycuje život v podobě řas a lišejníků. Zabývají se výzkumem klimatu, sledují a pečlivě zaznamenávají změny počasí. Předmětem jejich zájmu je také geologický vývoj ostrova.

Nově se výzkum rozšíří například o studium parazitů mořských ryb nebo analýzu prvkového složení vzorků lišejníků v různých typech polární vegetace. Expedice se vrátí do vlasti ve dvou skupinách; první koncem února 2012 a druhá v polovině března.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedením expedice byl pověřen správce stanice Pavel Kapler. Nově bude na ní instalován systém separace půdních naplavenin ve vodě z ledovcového potoka, který slouží jako zdroj pitné vody. Pro zásobování stanice energií, když je odstavena od sluneční a větrné energie, přibude nový blok baterií. Cílem techniků je zvýšit dosah vysílaček pro bezpečný pohyb v terénu.

Členem expedice je také lékař Kristian Brat. Nebude jen pečovat o zdravotní stav kolegů, ale i sledovat, jak se vědci vyrovnávají s fyzickou zátěží při práci v terénu.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat