Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemocná vědkyně zůstává na Antarktidě bez pomoci

Svět

  13:40
WELLINGTON - Špatné počasí na Antarktidě znemožňuje evakuaci vážně nemocné americké vědkyně, která šéfuje tamní polární stanici a potřebuje akutní lékařskou péči. Letadlo, které pro Renee-Nicole Doucerovou přiletělo z Chile, zatím zůstává na britské základně.

Nedatovaný snímek Renee-Nicole Douceurové.

Renee-Nicole Doucerová pracuje už téměř rok na vědecké základně McMurdo a od srpna má potíže se zrakem a řečí. Lékaři zatím při diagnóze na dálku určili, že je mohla způsobit mozková mrtvice nebo nádor.

Šéfka polární stanice čeká na převoz

Americká polární stanice na jižním pólu, kde žena utrpěla mrtvici

Americká polární stanice na jižním pólu, kde žena utrpěla mrtvici

Vědkyně je upoutána na lůžko

Osmapadesátiletá Renee-Nicole Douceurová částečně ztratila zrak, je upoutána na lůžko a mluví jen velmi obtížně. Každý den dostává kyslíkovou terapii, podle lékařů ale potřebuje vyšetření speciálními přístroji, které na polární stanici nemají.

Společnost, která stanici spravuje, tvrdí, že s převozem musí počkat na lepší počasí. Díky iniciativě lidí na Facebooku v pátek odstartovalo  z Chile letadlo a na Antarktidu doletělo v sobotu. Další zachranné akce ale stále hatí špatné počasí a letoun zatím zůstává na britské základně Rothera.

Na Antarktidě nyní panují velmi nepříznivé klimatické podmínky, nebezpečný je hlavně silný nárazový vítr. Ten zvedá masy sněhu a piloti tak bojují s takřka nulovou viditelností. Doucerová ale v emailu agentuře AP napsala, že doufá, že se její odlet zpozdí jen o několik dní a že do Christchurche na Novém Zélandu dorazí v pondělí či v úterý.

Také loni touto dobou byla stanice Raytheon dějištěm záchranné akce, při níž musel být evakuován jeden z pracovníků ve vážném zdravotním stavu.

Kvůli počasí tehdy převoz trval několik dní. Velice dramatická byla i záchrana americké lékařky v roce 1999, při které letadlo přistávalo na plochu vyznačenou hořícími barely s benzinem. Žena musela být urychleně hospitalizována s rakovinou prsu.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...