Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Hudbu na Radiožurnálu vybírá strojvůdce metra

Český rozhlas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český rozhlas. | foto: Lidové noviny

PRAHA Do debaty o novou hudební podobu veřejnoprávního Radiožurnálu se vložilo hudební vydavatelství Universal Music. Mezi jeho interprety patří například Čechomor či Ewa Farna. Tedy „zlatý střední proud“, který dostává na stanici se sedmi sty tisíci posluchači denně velký prostor.

A to by se do budoucna mohlo změnit. Při semináři dali minulý týden odborníci i veřejnost jasně najevo: Radiožurnál musí přehodnotit hudební projev. Což podporuje i samotný šéf Českého rozhlasu Peter Duhan.

Gramofirma sepsala otevřený dopis, v němž se staví na stranu nynějšího rádiového dramaturga Radka Sedláčka, jehož práci zkritizovali během semináře všichni přítomní. Až na zaměstnance Radiožurnálu. Sedláček je sice hlavním hudebním dramaturgem, ale zaměstnancem rádia není. Smlouvu má externí, živí se totiž jako strojvůdce metra.

„Základní problém celé diskuse je nesoulad mezi hudební složkou a zpravodajským charakterem celé stanice,“ píše ve své výzvě Tomáš Filip, generální ředitel vydavatelství Universal Music.

ČTĚTE VÍCE:

Důvodem je slepé následování výzkumů a tím zapříčiněný velmi úzký výběr hudby a jeho kolovrátkové opakování,“ pokračuje. A na konci Filip žádá, aby vedení média pečlivě zvážilo další kroky.

Universalu jde o zisk, míní radní Šafařík

Peter Duhan včera nechtěl na výtky reagovat. „V mnoha věcech mají pravdu, v lecčems se mýlí,“ řekl jen a dodal, že se vyjádří během několika dnů.

K dopisu se včera nedostala ani Rada Českého rozhlasu, která kvůli onemocnění několika členů zrušila plánované zasedání. Materiál má zatím k dispozici jen radní Petr Šafařík, který inicioval i seminář z minulého týdne. „Obávám se, že se společnost Universal ve skutečnosti obává, že by změna hudební stránky Radiožurnálu snížila její zisky,“ odpověděl Šafařík na dotaz LN.

O tom, že současnou podobu stanic Českého rozhlasu je nutné změnit, dlouhodobě mluví i Duhan. Slibuje k tomu využít i některé poznatky ze zmíněného semináře.

„Program má na výběr málo písniček, mělo by jich být dvakrát tolik. A v zahraničí je běžné, že jednu stanici má na starosti pět až sedm dramaturgů,“ řekl minulý týden.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...