12. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Hudební byznys: Spotify se nafukuje, Apple agituje u celebrit

Internetová hudební služba Spotify. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová hudební služba Spotify. | foto: Wikipedia

PRAHA Investoři napumpují do největší internetové hudební služby, která přehrává hudbu světových vydavatelství, Spotify podle zpráv z médií 400 milionů dolarů. Tím její hodnota vzroste až k 8,4 miliardám dolarů.

New York Times uvedl v noci na sobotu odhad nové hodnoty Spotify na více než  8 miliard dolarů. Wall Street Journal odhaduje hodnotu na 8,4 miliard a píše, že švédský podnik získá sumu postupně během následujíccíh několika týdnů.

Mezi investory se zařadily investiční banka Goldman Sachs a jeden fond z Abu Dhabi. Mluvčí americké banky nechtěl zprávu komentovat, píše německý serever Spiegel

Se službou Spotify si lidé mohou na internetu bezplatně přehrávat písničky z obsáhlého hudebního katalogu. Pokud si ale uživatel službu nepředplatí, poslech mu přerušují reklamy. Služba byla založena v roce 2008 a podle vlastních údajů má 15 milionů zákazníků. Dalších 45 lidí využívá službu bezplatně.

Apple a Taylor Swift

Trh s přehráváním hudby očekává nástup dalšího silného hráče. Podle médiií chce na trh v příštích měsících vstoupit Apple se službou Service Beats Inernational, kterou si přikoupil do svého byznysového portfolia. Zatím je služba dostupná jen v USA.

Aktuálně se Apple snaží přesvědčit řadu hudebních hvězd, aby mu poskytli exkluzivní songy, informovala agentura Bloomberg s odvoláním na osoby, které jsou s věcí obeznámeni. Dohromady se měl Apple obrátit na více než tucet interpretů, mezi nimi i Taylor Swift nebo skupinu Florence and the Machine. 

Podobně se pokouší postupovat i obdobná hudební služba Tidal repera Jay Z, aby se prosadila vůči konkurentům jako Spotify.

Apple k tomu odmítl uvést své stanovisko. Kalifornský koncern v květnu 2014 skoupil za zhruba 3 miliardy dolarů službu Beats, která kromě sluchátek nabízí i online odběr hudby.

shoŠárka Holanová