Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Janeček chce na webu zveřejňovat platy herců i náklady pořadů

Jiří Janeček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček | foto: Lidové noviny

BRNO Generální ředitel České televize Jiří Janeček chce zveřejňovat na webu výrobní náklady pořadů a honoráře umělců, s nimiž Česká televize spolupracuje. Řekl to na výjezdním zasedání Rady ČT v Brně. Janeček tak reaguje na vyjádření osobností české kultury, které počátkem měsíce vyzvaly vládu a šéfy politických stran, aby si "posvítili" na situaci ve veřejnoprávní ČT, která se podle nich vymkla kontrole.

Janeček kritiku osobností, mezi kterými je třeba režisér Břetislav Rychlík nebo režisérka Helena Třeštíková, odmítl. Podle něj se i tito lidé podílejí na tvorbě programu České televize, který sami kritizují.

Navíc podle něj někteří z podepsaných kritickou petici, která hovoří o "morální a profesionální krizi" v České televizi, ani nečetli. "Mám od některých lidí důkaz, že to nečetli a podepsali se prostě proto, že četli poslední stránku, nebo že věří tomu člověku nebo těm lidem, kteří to připravili," dodal Janeček.

Proto hodlá signatářům dopisu poslat dopis, v němž navrhne, aby byly v rámci větší transparentnosti, kterou požadují, zveřejněny na webu i jejich honoráře. Veřejnosti by podle něj měly být dostupné i výrobní náklady některých pořadů ČT.

Janeček: Můj plat je takéznámý
"Požádám výkonné umělce, aby do smluv, které s námi budou (uzavírat), aby tam byla klauzule o tom, že můžeme zveřejnit jejich honoráře. Stejně jako je známý veřejně můj plat, proč by koncesionář neměl vědět, kolik si vydělá ten který scénárista, režisér, herec. Předpokládám, že tohle také ti umělci chtěli," řekl.

Základní plat generálního ředitele je 165 000 Kč, se všemi bonusy - ročním, pololetními a čtvrtletními může dosáhnout celkem na 230 000 měsíčně. Rada České televize ovšem v listopadu neschválila splnění finančních a kvalitativních ukazatelích veřejnoprávní televize za třetí čtvrtletí, na které je vázána výplata pohyblivé složky mzdy Janečka, takže generální ředitel přišel o odměnu ve výši 43 000 korun. Za celý loňský rok získal Janeček v rámci pohyblivé složky mzdy 704 780 Kč.

Signatáři dopisu upozorňujícího na údajně krizový stav v ČT také chtějí, aby se pomocí změny zákona o České televizi zamezilo tomu, že se do volby Rady České televize dostávali lidé, kteří jsou údajně napojení na politiky.

Současnou Radu ČT totiž volí a odvolává Poslanecká sněmovna, což autoři petice označují za špatné řešení. Podezření na propojení s politiky dnes rada odmítla.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Letadla Boeing 737 Max - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Letadla Boeing 737 Max - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Letadla Boeing 737 Max - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!