Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kalousek by se měl za své výroky omluvit, zní od šéfredaktorů

Ministr financí Miroslav Kalousek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: ČTK

PRAHA Postup ministra financí Kalouska považuji za naprosto nepřijatelný a neomluvitelný... Ministr Kalousek si zažertoval. Nikdo se nesměje... Pan Kalousek se svým jednáním vyřadil ze skupiny seriózních politiků... To jsou jen některé z reakcí šéfredaktorů českých deníků a zpravodajských týdeníků na blufování ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ohledně tajné nahrávky jejich pracovní schůzky.

Šéfredaktoři na úterním setkání diskutovali o společném prohlášení a dopise pro členy vlády, Senátu a sněmovny, kterým by vyzvali k nezvyšování sazby DPH na tisk a knihy.

Čtěte také

Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek je ale nařkl z toho, že se snažili dojednat mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě. Svoji domněnku si prý chtěl nejprve ověřit: vymyslel si, že má tajnou nahrávku z jejich schůzky, a čekal, jak novináři zareagují. Tento postup však šéfredaktory rozhořčil.

Anketa LN

Šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek:

"Ve chvíli, kdy pan Kalousek zdiskreditoval média v debatě o penzijní reformě, se dostáváme do situace, kdy nevím, kdy pan ministr mluví pravdu a kdy lže, kdy mystifikuje a kdy ne, kdy žertuje a kdy mluví vážně. Vážně to zpochybňuje cokoliv, co tvrdí. To znamená, že když na tiskové konferenci říká, že vláda zvyšuje DPH, pak člověk bude přemýšlet o tom, zda je to pravda."

Šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský:

"Pokud tato neobvyklá akce pana ministra Kalouska způsobí, že budou politici při dalších diskusích o daňových úpravách věnovat patřičnou pozornost i sazbám DPH na noviny, časopisy a knihy, může to být nakonec vlastně dobře."

Šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šabata:

"Zaprvé, pan Kalousek se svým jednáním vyřadil ze skupiny seriózních politiků. A za druhé, myslím si, že by se měl omluvit vydavatelům, které ve svém prohlášení nařkl z organizovaného ovlivňování diskuze o penzijní reformě kvůli jejich vydavatelským ziskům. Pro tento nesmysl nemá žádnou oporu ve faktech ani nikde jinde. Je to obvinění naprosto absurdní, velmi vážné a měl by ho vzít zpět."

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery:

"Postup ministra financí Kalouska považuji za naprosto nepřijatelný a neomluvitelný. Jsou tu dvě možnosti: Buď má agenty, kteří disponují vybavením, jež dokáže nahrávat soukromé schůzky šéfredaktorů. A nebo se duševně pomátl a hraje mystifikační hry. Jedna varianta je horší než druhá a ani jednu si nemůže dovolit člen vlády ČR. Šlo o jednání šéfredaktorů, které nebylo utajované a tudíž je nesmysl, že si chtěl zjistit, jestli jsme se opravdu sešli. To bychom mu všichni potvrdili i bez této "akce". Je dobře, že kolegové z MF Dnes a LN okamžitě o telefonátu pana Kalouska napsali články, protože tím dokázali, že nemáme co tajit. Zároveň tak dokázali, kam až může politik v této zemi zajít. S podobným postupem jsem se dosud nesetkal a myslím, že jej nemůže demokratická společnost akceptovat."

Šéfredaktor Týdne František NachtigallŠéfredaktor Týdne František Nachtigall:

"Pro mě nejpodstatnější je, že pan Kalousek včera řekl něco, dnes přesný opak, veřejně se přiznal k tomu, že lhal, čímž povýšil lež na normu. A myslím si, že není možné, aby ministr vlády České republiky bez jakýchkoli důsledků lhal."

Šéfredaktorka Pražského deníku Jana Heřmánková:

"Odpovím vám titulkem, který vyjde v pátečním vydání všech regionálních Deníků: 'Ministr Kalousek si zažertoval. Nikdo se nesměje. Nebo přece jen?' To vystihuje situaci, jak ji vnímáme."

Šéfredaktor Blesku Vladimír Mužík:

"Jestliže pan ministr takto žertuje, nemáme za žert považovat také jeho slova o daních a důchodové reformě? Když zavolá šéfredaktorovi druhého nejčtenějšího deníku a vykládá mu, že má tajnou nahrávku, tak to má být fór? Já znám teda fakt lepší." Podle Mužíka žádná nahrávka neexistuje. "Protože by to znamenalo, že si šéfredaktoři vzájemně nevěří, a to nikdy nebylo a není," dodal.


Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!