Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
11. srpna 2015 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

Kancléř Mynář na odstřel. Blíží se rozhodnutí o jeho prověrce

Hradní kancléř Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní kancléř Vratislav Mynář. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA  Ve zpravodajské komunitě to vře. Blíží se rozhodnutí o bezpečnostní prověrce Zemanova úředníka. Jedna z nejsledovanějších prověrek poslední doby se chýlí ke svému konci.

Hradní kancléř Vratislav Mynář, který patří mezi nejvýše postavené úředníky v zemi a zároveň je nejbližším spolupracovníkem prezidenta Miloše Zemana, by měl do konce prázdnin od Národního bezpečnostního úřadu slyšet ortel „zamítá se“.

„Na NBÚ existuje interní pokyn, aby do konce srpna bylo vydáno rozhodnutí, kterým se zamítne žádost o udělení prověrky Mynářovi,“ řekl LN pod podmínkou anonymity důvěryhodný zdroj z bezpečnostní komunity. Vyloučit se ale zcela nedá, že na udělení prověrky bude takový tlak, že ji Mynář nakonec dostane.

Úředníci suplují

Vleklé řízení začalo už v prosinci 2013. Právě tehdy si Mynář požádal o prověrku na přísně tajné, což je nejvyšší možné prověření, ačkoli by mu bývala stačila prověrka na tajné. Jak počátkem roku upozornila MF DNES, Mynář si prověřování pozastavil a reálně ho úřad začal „proklepávat“ až na přelomu listopadu a prosince 2014. Přivolal tím hněv prezidenta Zemana, který už dříve avizoval, že pokud nezíská nutné osvědčení, bude si muset hledat novou práci.

V minulosti bylo zvykem, že kancléři bezpečnostní osvědčení měli. Opravňuje je pracovat s tajnými informacemi, komunikovat se zpravodajskými službami či se například účastnit setkání se zástupci Severoatlantické aliance a EU. To vše je Mynářovi už roky zapovězeno a jeho práci musí suplovat jiní úředníci z Hradu.

Ve hře je opravdu hodně. Pokud Mynář osvědčení nedostane, automaticky to vrhne negativní světlo i na samotného prezidenta Zemana, kterému bývalý šéf Strany práv občanů – Zemanovci pomáhal v prezidentské kampani.

Rizik kolem Mynáře je přitom i z veřejných zdrojů známo hned několik: „namočil“ se v případu privatizační kauzy Petrcíle, v byznysu s pohledávkami za černé pasažéry pražského dopravního podniku, v neprůhledném prodeji odpadové firmy. Naposledy si koupil vilu v pražských Strašnicích za mimořádně výhodnou cenu 5,5 milionu korun.

Střet služeb

Kvůli zmíněné prověrce to vře i uvnitř zpravodajské komunity. Podle informací LN se v ní vytvořily dva tábory. Proces prověřování má na starosti NBÚ, kterému jde i s ohledem na sledovanost této kauzy o reputaci. Jenže při prověřování, zvláště na vysoký stupeň utajení, jaký Mynář požaduje, musí NBÚ požádat o spolupráci tajné služby. V tomto případě měla podklady zaslat civilní kontrarozvědka, tedy Bezpečnostní informační služba (BIS). Šéf NBÚ Dušan Navrátil má blíže k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ředitel BIS Jiří Lang zase důvod k dobrému vztahu s Hradem.

„Od BIS přišla velmi obecná zpráva. Na jejím základě vlastně nebylo možné učinit žádný relevantní závěr,“ prozradil LN dobře informovaný zdroj.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!