Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Křeslo ředitele ČT obhájil Janeček, potřebné hlasy získal ve třetím kole

Radni Helena Fibingerová gratuluje Jiřímu Janečkovi k jeho znovuzvolení generálním ředitelem České televize na dalších 6 let.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radni Helena Fibingerová gratuluje Jiřímu Janečkovi k jeho znovuzvolení generálním ředitelem České televize na dalších 6 let. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Deset hlasů ve třetím kole volby rozhodlo, kdo povede Českou televizi následujících šest let. Zvítězil dosavadní ředitel Jiří Janeček, který porazil bývalou programovou ředitelkou TV Prima Janou Kasalovou.

On line z volby ředitele ČT jsme sledovali ZDE

Generálním ředitelem České televize byl na příštích šest let zvolen dosavadní ředitel Jiří Janeček. Rozhodla o tom Rada České televize. Jejích 14 členů mu ve třetím kole volby dalo deset hlasů, dostat jich musel minimálně právě deset. Jeho soupeřce Janě Kasalové dali radní tři hlasy.

Kolem volby se vynořila řada spekulací o politických tlacích. "Vím, že jsem nebyl z politických kruhů žádaný, lépe řečeno chtěný," prohlásil Janeček, kterého mocně podporovala radní Helena Fibingerová, po zvolení v České televizi. A na adresu petice umělců, kteří žádali zrušení volby, staronový šéf Kavčích hor poznamenal: "Se mnou nikdo z nich nemluvil, takže ani nevím, co tím chtěl básník říci."

Radní Helena Fibingerová po vyhlášení výsledků 1. kola volby generálního ředitele ČT.

Po zvolení ve třetím kole přijímal Janeček gratulace od členů rady. "Je to úleva, protože ta mediální masáž, která trvala asi třičtvrtě roku byla veliká. Doufám, že už to skončilo. Plánů mám spoustu," uvedl krátce po svém znovuzvolení Janeček. Mimo jiné nevyloučil propouštění na základě personálního auditu.

Rada vybírala celkem z pěti kandidátů, vedle Janečka a Kasalové byli ve hře i Jana Bobošíková, Hynek Chudárek a Radomír Pekárek,
kteří se do finální volby dostali celkem z 19 na zasedání rady 3. června. Radní o nich rozhodovali na základě kandidátských projektů, které museli uchazeči o ředitelský post prezentovat na veřejném zasedání. Posléze následovaly otázky radních.

Janeček se chlubil, že vyrovnaně hospodařil
Janeček se mj. prezentoval tím, že za jeho éry ČT vyrovnaně hospodařila a podle průzkumů se Česká televize dočkala spokojenosti diváků. Také prohlásil, že uplynulých šest let, kdy v televizi vládl, bylo ve znamení stabilizace rozšiřování a zkvalitňování programů. "Čeká nás digitalizace vysílání a digitalizace archivu. Chceme také lépe cílit na diváky kvalitnějším regionálním zpravodajstvím," řekl mimo jiné.

Podle něj by se měl díky digitalizaci vyprofilovat program všech čtyř stanic ČT1, ČT2, ČT4 a ČT24. Česká televize by se měla více zaměřit na pořady pro mládež, publicistiku a podporu distribučních filmů.

ČT disponuje neadekvátně velkými prostory, řekla Kasalová
Kasalová zase před radou a prosazovala lepší spolupráci s jinými typy médií jako je třeba internet. Podle ní musí být ČT také tvůrčí dílnou v oblasti publicistiky, dramatické tvorby a především tvorby po mládež, která by přilákala mladého diváka. Dále je podle ní důležité řešit otázku prostor, které ČT obývá na Kavčích horách. "Česká televize disponuje neadekvátně velkými prostory a nehospodárně je využívá. Je třeba také dobudovat regionální studia," řekla.

Ostatní uchazeči ve volbě neuspěli.

,

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...