5. března 2015 6:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Na troskách Úsvitu roste „čajové hnutí“

Šéf sněmovního hnutí Úsvit Tomio Okamura hovoří k účastníkům protiislámské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf sněmovního hnutí Úsvit Tomio Okamura hovoří k účastníkům protiislámské... | foto: ČTK

Jen před pár dny Tomio Okamura ztratil kontrolu nad čtrnácti poslanci Úsvitu přímé demokracie a už kolem „osiřelých“ zákonodárců krouží jiní politici. Chtějí v tuzemsku vybudovat obdobu amerického hnutí Tea Party. Tedy křesťansko-konzervativní politický projekt.

Jedním z lídrů formujícího se bloku je spolumajitel developerského obra Passerinvest Group Zbyněk Passer. Ten před rokem kandidoval ve volbách do pražského zastupitelstva. Podnikatel LN potvrdil, že již existuje čtyřčlenný přípravný výbor, který má za úkol přichystat ideovou konferenci.

Spojení malých

Na projektu se podílejí menší a nově založené strany – Patrioti České republiky, hnutí Restart, Občanská konzervativní strana nebo lidé kolem Passerova subjektu Pro Prahu. V prvních třech případech jde o partaje, které v říjnových komunálních volbách byly označovány za nástroj mocenských hybatelů typu Tomáše Hrdličky na znepřehlednění politického terénu a ztížení vyjednávání o povolební koalici v Praze.

Le Penová a spol.

Platforma už navázala kontakt se spřízněnými zahraničními partnery – například protiunijní Alternativou pro Německo nebo nacionalistickou Národní frontou vedenou Marine Le Penovou. Hlavní ideový „mustr“ pro Passera a spol. se ale nachází v USA. „Jestli je nějaký směr, který je nám blízký, jde o americkou Tea Party. Primární pro náš přípravný výbor teď je vytvořit základnu. Pak uspořádáme ideovou konferenci, na kterou pozveme hodnotově spřízněné partnery z Evropy. Budeme českou částí vznikajícího evropského projektu,“ řekl v rozhovoru pro LN Passer.

Tvůrci projektu chtějí využít toho, že tradiční pravicové strany v Česku – ODS a TOP 09 – se nevzpamatovaly z volební porážky. Jejich preference se pohybují v rozmezí pět až zhruba deset procent.

Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!