Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Maroko zakázalo kvůli karikatuře španělský deník

Marocký král Muhammad VI | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marocký král Muhammad VI | foto: elpais.comReprofoto

RABAT Maroko zakázalo v zemi distribuovat čtvrteční výtisk vlivného španělského deníku El País kvůli karikatuře, která údajně špiní jméno marockého krále Muhammada VI. S odvoláním na nejmenovaného marockého oficiálního činitele o tom v sobotu informovala agentura AFP.

Od letošního ledna, kdy v zemi převzala vládu umírněná islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje (PJD), je to první případ zákazu zahraniční tiskoviny v zemi na základě údajné urážky krále. PJD zvítězila ve volbách v listopadu loňského roku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rozhodnutí zakázat noviny padlo na základě paragrafu 29 trestního zákona, který chrání monarchu," dodal činitel. "Karikatura obsahuje záměrnou snahu pošpinit králův obraz a osobně mu uškodit." Malá kresba zpodobňující marockého krále doprovázela článek španělského novináře Ignacia Cembrera, který se v materiálu zabýval zákroky marocké justice proti karikaturám krále kolujícím na místních sociálních sítích. Na dotaz AFP Cembrero uvedl, že ho marocká reakce překvapila, protože kresbička byla "přátelská a milá".

Karikatura deníku El País marockého krále Muhammada VI

Karikatura deníku El País marockého krále Muhammada VI

Dosud Maroko zakazovalo jen listy, které zveřejnily obrázky proroka Mohameda nebo Alláha, což je podle muslimské tradice zakázané. Začátkem tohoto měsíce se to přihodilo například francouzskému týdeníku Le Nouvel Observateur, který přetiskl obrázek Alláha.

Maroko také v lednu zakázalo francouzský týdeník l'Express za to, že zveřejnil 95 stránkovou přílohu o islámu obsahující tvář, jež měla představovat proroka Mohameda.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...