8. listopadu 2013 8:14 Lidovky.cz > Byznys > Média

Největší kyberzločinec? Autor programu proti nevěrníkům

nevěra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy nevěra | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zařadil na seznam nejhledanějších kyberzločinců Carlose Enriquea Péreze-Melaru, který vyvinul program ke sledování milenců a milenek podezřelých z nevěry.

Podle agentury AP je případ třiatřicetiletého Salvadorce mimořádný i tím, že na rozdíl od ostatních lidí na seznamu, kteří se zločiny po internetu obohatily o miliony dolarů, Pérez-Melara pomocí programu zřejmě příliš nezbohatl. Svůj program totiž prodával za 89 dolarů (1800 Kč) za kus.

Program nazvaný Loverspy nebo Email PI prodával po síti ze svého bytu. Funguje tak, že lidem podezřelým z nevěry posílal elektronické přání, po jehož otevření se do systému nainstaloval software, který zachytával e-maily a zprávy odcházející z počítače, a dokonce dokázal sledovat dotyčného pomocí jeho vlastní webové kamery.

Program si koupilo 1000 zákazníků

Podle FBI prodal Pérez-Melara svůj program asi tisícovce zákazníků, kteří se ho pak pokusili nasadit proti zhruba 2000 lidem. "Návnadu" vyslanou softwarem ale otevřela asi jen polovina z nich. Ti, kteří si tento spyware od Salvadorce koupili, byli obviněni z nezákonného sledování elektronické komunikace, za což většina z nich podle AP vyvázla s podmínečným tresty nebo s pokutou.

Peréz - Melara

Pérez-Melara přišel v roce 2003 na studentské vízum do Spojených států a studoval na univerzitě v San Diegu. Tehdy také začal program Loverspy prodávat. Americkým úřadům uniká od roku 2005, kdy na něj podaly obžalobu. Jeho poslední známé místo pobytu bylo v jeho rodném Salvadoru. Za informace vedoucí k jeho dopadení vypsaly úřady odměnu 50 000 dolarů (asi milion Kč).

Podle vedoucího oddělení boje z kybernetickým zločinem Johna Browna zařadila FBI tento týden Péreze-Melaru na seznam nejhledanějších zločinců kvůli tomu, že se ho nedaří vypátrat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz