Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Mrtvý chlapec má na Facebooku 3000 přátel

Henio Żytomirski na fotografii z roku 1939. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Henio Żytomirski na fotografii z roku 1939. | foto: Reprofoto

LUBLIN/PRAHA Rodáku z polského Lublinu Henio Żytomirskému se téměř sedmdesát let po smrti v nacistickém vyhlazovacím táboře dostalo pietního profilu na sociální síti Facebook. Do přátel si mrtvého chlapce přidalo přes 3000 lidí.

Na profilové fotografii je zachycen před lublinskou bankou asi v roce 1939, tři roky před svou smrtí. Jedná se možná o jeho poslední známé zpodobnění.

Ještě koncem října mělo Żytomirského za přítele o polovinu méně lidí. Ne všem se nápad líbí, profil zřejmě porušuje jednu z podmínek užívání Facebooku. "Je zakázáno uvádět falešné osobní informace nebo vytvořit účet někomu jinému bez jeho souhlasu," píše se v podmínkách.

Profil založilo kulturní centrum NN Theatre, které sídlí u brány do bývalého židovského ghetta, a zaměřuje se na propagaci multikulturních dějin regionu.

Dávná smrt Żytomirského současným uživatelům nebrání posílat mu pozvánky do hry Mafia Wars, která funguje jako aplikace Facebooku.

S tím je ale problém. V pátek přístup k Żytomirskému profilu nebyl možný. Pokud byl uživatel na svůj účet přihlášený, po zadání chlapcova jména se mu pouze zobrazila hlavní stránka. Pokud nebyl přihlášen, server oznámil, že požadovaná stránka neexistuje.

Henio Żytomirski se narodil v židovské rodině v Lublinu roku 1933 a zemřel jako devítiletý v plynové komoře tábora Majdanek. Jeho životní příběh se dokonce se stal součástí osnov polských škol.

Každý duben na vzpomínkový den holocaustu je na místě jeho posledního focení umístěna schránka, do níž mohou kolemjdoucí vhazovat dopisy s adresátem Henio Żytomirski.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...