Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Na webu jsou data 100 milionů lidí z Facebooku. Stáhnout je může každý

Facebook - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

LONDÝN/PRAHA Kanadský bezpečnostní expert Ron Bowes vyzkoušel bezpečnost snad nejznámější komunitní sítě současnosti. A výsledek jeho snahy? Bowes shromáždil data sto milionů uživatelů Facebooku a umístil je na volně přístupné místo na internetu. Stáhnout si je tak může kdokoliv.

Bowes si stáhl 2,8 GB dat a celý soubor je bez problémů ke stažení na webu. Představitelé Facebooku v tom problém nevidí, podle nich jde o data, která jsou volně přístupná každému, píše britský Guardian.

Konzultant Bowes pro sběr dat použil část kódu, který mu umožnil najít profily s pouze základním nastavením bezpečnostní ochrany. Seznam, který vytvořil, obsahuje URL každého uživatele sítě, jeho jméno a unikátní ID.

Ten, kdo si soubor stáhne, se tak dostane k e-mailovým adresám nebo telefonním číslům pětiny uživatelů Facebooku. Podle BBC si soubor na jednom známém pirátském serveru během několika hodin stáhly tisíce lidí. Bowesův program získal data od těch uživatelů, kteří si v nastavení svého účtu nechali informace jako volně přístupné. K těm, kteří si nastavili svůj profil tak, aby byla data nepřístupná, se Bowes nedostal.

Guardian ovšem napsal, že program se dostal i ke jménům přátel "nechráněných" uživatelů. Tedy i těch, kteří si v bezpečnostním nastavení určili, že chtějí být pro cizí uživatele nevyhledatelní.

Na Facebooku je půl miliardy lidí

Facebook omámil svět. Jeho zakladatel Mark Zuckerberg nedávno oznámil, že počet aktivních uživatelů na síti se vyšplhal na půl miliardy.

Jen za poslední půlrok si na stránce založilo své profily sto milionů lidí, účet má na serveru každý čtrnáctý člověk na planetě. Facebook se stal nejpopulárnější sociální sítí před dvěma lety, kdy předběhl stránku MySpace.

I česká facebooková komunita neustále roste a momentálně je zaregistrováno 2 725 950 unikátních e-mailových adres. Téměř polovinu uživatelů tvoří mladí ve věku od šestnácti do čtyřiadvaceti let.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...