Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Nepřátelé lidu? Bezprecedentní krok, 343 novin vyšlo s úvodníkem odsuzujícím Trumpovy útoky

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americká média se odhodlala k bezprecendentní sjednocené odpovědi Donaldu Trumpovi. 343 novin vyšlo ve čtvrtek v USA s úvodníkem odsuzujícím útoky amerického prezidenta, který v posledních měsících nazývá média mj. nepřátele lidu. Ne všechny významné americké listy ale s akcí souhlasí.

„Špinavá válka na svobodná média musí skončit,“ vysvětlují tvůrci kampaně z deníku The Boston Globe, proč se rozhodli sjednotit 343 novin, které se ve čtvrtek k odsouzení prezidenta Trumpa připojí. „Nepřátelé lidu, nechutní, fake news.“ To jsou některé z výrazů, které Trump běžně používá, když mluví o médiích.

Například loni v únoru prezident na twitteru napsal, že „média zveřejňující falešné zprávy nejsou mým nepřítelem, jsou nepřítelem amerického lidu!“. Konkrétně přitom zmínil list The New York Times a televize NBC, ABC, CBS a CNN.

„Navrhli jsme, aby noviny 16. srpna publikovaly úvodníky ukazující na nebezpečí Trumpovy administrativy útočící na média. Požádali jsme ostatní, ať se k nám v ten den připojí.“ stojí ve vyjádření The Boston Globe.

Už v sobotu věděli o více než sto novinách, které se k nim připojí. Podle posledních informací CNN a deníku Observer se mělo k protestu přidat okolo 350 novin. Úvodníky nebudou stejné, každá redakce má napsat svůj unikátní. „Naše vyjádření budou jiná. Důsledky Trumpových útoků jsou jiné v Boise než v Bostonu. Ale dokážeme se shodnout, že takové útoky jsou alarmující,“ napsala komentátorka Marjorie Pritchardové z The Boston Globe.

Miami Herald v této souvislosti zmiňuje, že „za nepřátele lidu kdysi nacisté označovali Židy“. Americký prezident se stal již v minulosti terčem kritiky za svá vyjádření na adresu svobody tisku. Například v lednu republikánský senátor Jeff Flake uvedl, že Trump si osvojil despotický jazyk bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina.

List The Boston Globe ve svém úvodníku nazvaném Novináři nejsou nepřátelé lidu zdůrazňuje, že svoboda tisku je základním americkým principem již více než 200 let.

Mezi deníky, které se připojily jsou mj. The New York Times či Chicago Sun-Times. Krok podpořily i organizace The American Society of News Editors, The New England Newspaper a Press Association.

Přidala se i některá zahraniční média, například uznávaný britský deník The Guardian. „Donald Trump není prvním americkým prezidentem, který útočí na tisk nebo který má pocit, že s ním (tisk) jedná nečestně. Je ale prvním, který vypadá, že má promyšlenou a konzistentní politiku podkopávání, delegitimizace a dokonce ohrožení práce tisku,“ stojí v úvodníku Guardianu.

Některá média jsou proti

Ne všechna americká média jednotný postup proti Trumpovi vítají. Podle komentáře zveřejněném v serveru Politico podobná akce jen potvrzuje stížnosti prezidenta na mediální komplot, který koordinovaně útočí proti jeho osobě.

„Naše nejlepší noviny denně prokazují svou nezávislost tím, že odmítají pochodové rozkazy korporací, politiků a vlád. Americké úvodníky, nespojujte se! Myslete vlastní hlavou! Odmítněte tuto hloupou mediální demonstraci!“ uvádí Politico. Podobný názor vyslovil list Baltimore Sun, k akci se nepřipojil ani list Wall Street Journal.

16.srpna 2018 v 14:50, příspěvek archivován: 16.srpna 2018 v 15:36

THE FAKE NEWS MEDIA IS THE OPPOSITION PARTY. It is very bad for our Great Country....BUT WE ARE WINNING!

Trump na mediální kampaň reagoval stručně. Na twitteru napsal, že „prolhaná média jsou opoziční stranou,“ což je pro Ameriku špatné. „My ale vítězíme,“ je přesvědčen prezident. 

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!