Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Nepřátelé lidu.‘ Vydavatel The New York Times vyčítal Trumpovi útoky na novináře

Svět

  20:39
Washington - Vydavatel prestižního amerického listu The New York Times vyzval na nedávné schůzce prezidenta Donalda Trumpa, aby přestal novináře označovat za nepřátele lidu. A. G. Sulzberger o setkání v Bílém domě, jehož obsah měl původně zůstat soukromý, informoval poté, co o ní sám prezident napsal na twitteru.

Donald Trump foto: ČTK

Trumpovi podle svých řekl vydavatel i to, že jeho rétorika povede k násilí na novinářích. „Řekl jsem prezidentovi přímo, že si myslím, že jeho rétorika nejenže rozděluje, ale je stále více nebezpečná,“ řekl Sulzberger, který se vydavatelem NYT stal na počátku letošního roku. Schůzka zástupce prestižních novin s americkým prezidentem, která se uskutečnila již 20. července, měla být podle původní dohody bez výstupů. Sulzberger se o ní rozhodl informovat poté, co podle něj Trump dohodu porušil a o setkání dnes napsal v jednom ze svých tweetů. 

„Měl jsem v Bílém domě velmi dobrou a zajímavou schůzku s A. G. Sulzbergerem, vydavatelem The New York Times. Strávili jsme spoustu času povídáním o ohromném množství falešných zpráv, která média vydávají a o tom, jak se falešné zprávy přeměnily do fráze ‚nepřítel lidu‘. Smutné!“ napsal Trump na twitteru po setkání se Sulzbergerem. Vydavatel NYT v prohlášení uvedl, že prezidentovi řekl, jak je slovní spojení falešné zpráva nepravdivé a škodlivé. 

„Varoval jsem ho, že jeho ohnivá rétorika přispívá k nárůstu počtu výhrůžek vůči novinářům a jak povede k násilí,“ uvedl dále vydavatel NYT. „Varoval jsem ho, že ohrožuje lidské životy, že podkopává demokratické ideály naší země a že to, co dělá, rozrušuje jeden z našich nejlepších exportních artiklů: oddanost svobodě slova a svobodnému tisku,“ dodal Sulzberger. 

Trump je prakticky v nepřetržitém konfliktu s redakcemi amerického liberálního tisku, televizí a zpravodajských serverů včetně televizních stanic CNN, NBC a ABC a deníků The New York Times a The Washington Post. Jejich redaktory už několikrát označil za „nepřátele lidu“ a jejich zpravodajství za „falešné zprávy“. 

Autor: