Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nepřátelé lidu.‘ Vydavatel The New York Times vyčítal Trumpovi útoky na novináře

Donald Trump | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump | foto: ČTK

Washington Vydavatel prestižního amerického listu The New York Times vyzval na nedávné schůzce prezidenta Donalda Trumpa, aby přestal novináře označovat za nepřátele lidu. A. G. Sulzberger o setkání v Bílém domě, jehož obsah měl původně zůstat soukromý, informoval poté, co o ní sám prezident napsal na twitteru.

Trumpovi podle svých řekl vydavatel i to, že jeho rétorika povede k násilí na novinářích. „Řekl jsem prezidentovi přímo, že si myslím, že jeho rétorika nejenže rozděluje, ale je stále více nebezpečná,“ řekl Sulzberger, který se vydavatelem NYT stal na počátku letošního roku. Schůzka zástupce prestižních novin s americkým prezidentem, která se uskutečnila již 20. července, měla být podle původní dohody bez výstupů. Sulzberger se o ní rozhodl informovat poté, co podle něj Trump dohodu porušil a o setkání dnes napsal v jednom ze svých tweetů. 

„Měl jsem v Bílém domě velmi dobrou a zajímavou schůzku s A. G. Sulzbergerem, vydavatelem The New York Times. Strávili jsme spoustu času povídáním o ohromném množství falešných zpráv, která média vydávají a o tom, jak se falešné zprávy přeměnily do fráze ‚nepřítel lidu‘. Smutné!“ napsal Trump na twitteru po setkání se Sulzbergerem. Vydavatel NYT v prohlášení uvedl, že prezidentovi řekl, jak je slovní spojení falešné zpráva nepravdivé a škodlivé. 

„Varoval jsem ho, že jeho ohnivá rétorika přispívá k nárůstu počtu výhrůžek vůči novinářům a jak povede k násilí,“ uvedl dále vydavatel NYT. „Varoval jsem ho, že ohrožuje lidské životy, že podkopává demokratické ideály naší země a že to, co dělá, rozrušuje jeden z našich nejlepších exportních artiklů: oddanost svobodě slova a svobodnému tisku,“ dodal Sulzberger. 

Trump je prakticky v nepřetržitém konfliktu s redakcemi amerického liberálního tisku, televizí a zpravodajských serverů včetně televizních stanic CNN, NBC a ABC a deníků The New York Times a The Washington Post. Jejich redaktory už několikrát označil za „nepřátele lidu“ a jejich zpravodajství za „falešné zprávy“. 

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.