Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nova není pro úplné zrušení reklamy na ČT

Sledování televize - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování televize - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Televize Nova není pro úplné zrušení televizní reklamy v České televizi. Částečně by mohla být zachována na ČT2 a ČT4. Muselo by se ovšem přesně stanovit, co budou vysílat. Na konferenci DIGImedia 2011 to řekl generální ředitel Novy Jan Andruško.

Reklama by měla z ČT zmizet letos v listopadu, ve sněmovně ale leží novela zákona o České televizi, podle níž by reklama ve veřejnoprávní televizi zůstala.

"Podporujeme, aby na druhém veřejnoprávním kanálu byla zachována určitá míra reklamy," řekl Andruško. Podobně je i pro částečné zachování reklamy na veřejnoprávním sportovním kanálu. Peníze z této reklamy by podle něj měly jít na podporu kultury nebo na podporu sportů, které nejsou komerční.

Muselo by ovšem být podle něj dostatečně definováno, co je veřejnoprávní služba, aby se z ČT2 nestala nová ČT1. To samé podle něj platí u sportovního kanálu. "Champions League určitě nepatří na sportovní kanál," řekl Andruško.

DO ROKU 2013

Reklama by měla z České televize zmizet po skončení procesu digitalizace vysílání, v zákoně to bylo zakotveno v roce 2007.

Podle dřívějších vyjádření ministra Bessera by mohla reklama na ČT zůstat až do roku 2013.

Zrušením reklamy na ČT by o peníze přišel i Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, který přispívá na vznik českých filmů. Nova je podle Andruška nadále připravená přispívat na provoz fondu kinematografie, a to nejenom ve výši 150 milionů korun ročně, které fond nyní dostává, ale i vyšší. Nova ale chce dávat jen tolik peněz, jaký je její podíl na trhu.

Ministr kultury Jiří Besser již dříve uvedl, že v případě zániku reklamy na ČT by od Novy a Primy požadoval pro český film zhruba půl miliardy korun.

Nova a Prima, které ovládají 95 procent trhu s televizní reklamou, by bez účasti ČT totiž měly podle ministra možnost zvýšit svou cenu za odvysílanou reklamu.

Malé stanice jsou proti

Ivan Hyžák ze společnosti Media Master, která prodává reklamní prostor pro TV Barrandov i pro ČT, upozornil na to, že malé televize ukončení reklamy na České televizi příliš nepodporují. "TV Barrandov vnímá v tuto chvíli zrušení reklamy jako své ohrožení," řekl Hyžák.

S největší pravděpodobností by podle něj peníze z této reklamy skončily ve velkých televizních stanicích. "Ty by měly více peněz na to, aby mohly bojovat s menšími televizemi, které by se staly nekonkurenceschopné," dodal Hyžák.

Jeho slova podpořil i Štěpán Wolde z AT Media. "Pokud zrušíme reklamu na ČT, tak poškodíme menší televize," řekl Wolde.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...