Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. června 2011 13:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Nova není pro úplné zrušení reklamy na ČT

Sledování televize - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sledování televize - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Televize Nova není pro úplné zrušení televizní reklamy v České televizi. Částečně by mohla být zachována na ČT2 a ČT4. Muselo by se ovšem přesně stanovit, co budou vysílat. Na konferenci DIGImedia 2011 to řekl generální ředitel Novy Jan Andruško.

Reklama by měla z ČT zmizet letos v listopadu, ve sněmovně ale leží novela zákona o České televizi, podle níž by reklama ve veřejnoprávní televizi zůstala.

"Podporujeme, aby na druhém veřejnoprávním kanálu byla zachována určitá míra reklamy," řekl Andruško. Podobně je i pro částečné zachování reklamy na veřejnoprávním sportovním kanálu. Peníze z této reklamy by podle něj měly jít na podporu kultury nebo na podporu sportů, které nejsou komerční.

Muselo by ovšem být podle něj dostatečně definováno, co je veřejnoprávní služba, aby se z ČT2 nestala nová ČT1. To samé podle něj platí u sportovního kanálu. "Champions League určitě nepatří na sportovní kanál," řekl Andruško.

DO ROKU 2013

Reklama by měla z České televize zmizet po skončení procesu digitalizace vysílání, v zákoně to bylo zakotveno v roce 2007.

Podle dřívějších vyjádření ministra Bessera by mohla reklama na ČT zůstat až do roku 2013.

Zrušením reklamy na ČT by o peníze přišel i Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, který přispívá na vznik českých filmů. Nova je podle Andruška nadále připravená přispívat na provoz fondu kinematografie, a to nejenom ve výši 150 milionů korun ročně, které fond nyní dostává, ale i vyšší. Nova ale chce dávat jen tolik peněz, jaký je její podíl na trhu.

Ministr kultury Jiří Besser již dříve uvedl, že v případě zániku reklamy na ČT by od Novy a Primy požadoval pro český film zhruba půl miliardy korun.

Nova a Prima, které ovládají 95 procent trhu s televizní reklamou, by bez účasti ČT totiž měly podle ministra možnost zvýšit svou cenu za odvysílanou reklamu.

Malé stanice jsou proti

Ivan Hyžák ze společnosti Media Master, která prodává reklamní prostor pro TV Barrandov i pro ČT, upozornil na to, že malé televize ukončení reklamy na České televizi příliš nepodporují. "TV Barrandov vnímá v tuto chvíli zrušení reklamy jako své ohrožení," řekl Hyžák.

S největší pravděpodobností by podle něj peníze z této reklamy skončily ve velkých televizních stanicích. "Ty by měly více peněz na to, aby mohly bojovat s menšími televizemi, které by se staly nekonkurenceschopné," dodal Hyžák.

Jeho slova podpořil i Štěpán Wolde z AT Media. "Pokud zrušíme reklamu na ČT, tak poškodíme menší televize," řekl Wolde.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.