1. března 2012 18:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Google nechrání soukromí v souladu se zákony EU

Google (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google (ilustrační foto) | foto: ČTK

LONDÝN Nová pravidla ochrany soukromí, která se chystá zavést americká společnost Google, jsou podle evropských úřadů na ochranu osobních údajů v rozporu s unijními zákony. Proti novým pravidlům už se ohradil francouzský úřad CNIL, který americkou firmu informoval, že bude dopady zkoumat na celoevropské úrovni.

Informaci přinesla komisařka Evropské unie pro spravedlnost, základní práva a občanství Viviane Redingová. Ta v rozhlasové stanici BBC řekla, že úřady v jednotlivých evropských zemích požádaly úřad z Francie, aby nová pravidla analyzoval. "Vážně se obávají, že ta pravidla nejsou v souladu s evropským právem, a že nejsou aplikována pravidla transparentnosti," řekla.

ČTĚTE TAKÉ:


Google v lednu oznámil, že zjednodušuje pravidla ochrany soukromí. Hodlá sjednotit dosavadních 60 různých směrnic do jedné, která se bude vztahovat na všechny služby, které nabízí. Týkat se to bude například služby YouTube, e-mailového účtu Gmail i sociální sítě Google+. Uživatelé přitom nemají možnost nová pravidla odmítnout, pokud chtějí služby Google nadále používat.

Na dotaz, v čem konkrétně nová pravidla ochrany soukromí, s nimiž Google přichází, porušují unijní právo, Redingová odpověděla: "V mnoha ohledech. Jedním z nich je, že to nikdo nekonzultoval. Není to v souladu s pravidly transparentnosti a znamená to využití osobních údajů soukromých osob, aby ta data byla předávána třetím stranám. S tím však uživatelé nevyslovili souhlas," řekla.

PSALI JSME:


Google už dříve na svůj blog umístil zprávu, ve které svou novou politiku ochrany soukromí obhajuje. Vedly ho k tomu právě četné komentáře. "Naše politika ochrany soukromí je teď mnohem srozumitelnější," poznamenal Google. "Zahrnuli jsme klíčové součásti z více než 60 oznámení k jednotlivým produktům do hlavního textu Google Privacy Policy," uvedl na svém blogu podnik.

ČTK, Lidovky.cz