Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Novinářská cena míří do Lidových novin. I za odkrývání kauz

Redaktor Lidových novin Ondřej Koutník s reportérem ČT Zdeňkem Velíškem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Redaktor Lidových novin Ondřej Koutník s reportérem ČT Zdeňkem Velíškem | foto: Richard CortésLidové noviny

Redaktor Ondřej Koutník, který se věnuje pátrací žurnalistice a odhaluje pozadí politiky i byznysu, získal Cenu křepelek pro mladé a perspektivní novináře do 33 let.

Vytrvalost, s kterou Ondřej odkrývá podivné toky peněz v pražském dopravním podniku či se věnuje postavám šedé zóny jako Ivu Rittigovi, Tomáši Pitrovi a dalším, oslovila odbornou porotu Nadace Český literární fond. Ta jej proto vybrala mezi nositele prestižních novinářských cen K. H. Borovského pro rok 2013. Hlavní cenu K.H.B pak získal dlouholetý moderátor Událostí, komentářů na České televizi a tvář veřejnoprávního rozhlasu Martin Veselovský.

Drtinová: Vidí i to, co jiní nevidí

"Jeho (Ondřejovy) texty o tunelu Blanka, Opencard či pražském Dopravním podniku mi byly spolehlivým rádcem v tématech z pražské radnice, které do hloubky ovládal a ovládá. A navíc je umí srozumitelně popsat, aniž by uhnul od právní přesnosti. Vidí i to, co jiní nevidí. Ne nadarmo používá novinářskou zkratku oko," uvedla v laudatiu dnes již bývalá moderátorka Událostí, komentářů Daniela Drtinová, která Cenu křepelek předávala.

Ondřej Koutník novinářsky "vyrůstal" v projektu současného šéfredaktora LN Istvána Léka Česká pozice a spolu s ním pak také vloni v prosinci přešel do redakce Lidových novin. Spolu s Ondřejem získal novinářskou křepelku také sportovní redaktor Českého rozhlasu Jan Kaliba.

V letošním roce je to již druhá prestižní cena pro novináře LN. V únopru si za svůj žurnalistický um odnesl Cenu Ferdinanda Peroutky vedoucí kulturní rubriky Jiří Peňás.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi nositeli Ceny křepelek pro "naděje české žurnalistiky" figurují známé postavy české novinařiny jako Ondřej Kundra z Respektu, Nora Fridrichová z České televize, Janek Kroupa nyní z Českého rozhlasu nebo také Ondřejova kolegyně z kanceláře a politická reportérka LN Kateřina Eliášová.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....