1. září 2009 1:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Óčko zahájilo digitální vysílání na Ostravsku, ČT na Trutnovsku

Piktogram před vypnutím analogové ČT2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piktogram před vypnutím analogové ČT2 | foto: Česká televize

PRAHA Hudební televize Óčko je ode dneška nově dostupná prostřednictvím pozemního digitálního vysílání v Ostravě. V říjnu by mělo začít řádné digitální vysílání v jižních Čechách, které stanice nyní testuje.

Óčko v srpnu odešlo z multiplexu společnosti Czech Digital Group (CDG) kvůli neakceptovatelným podmínkám a bylo dostupné prostřednictvím satelitu, kabelových sítí nebo na internetu. Údajně tak přišlo o 14 procent diváků.

"Jsme rádi, že se velmi rychle rozběhla jednání s provozovateli regionálních vysílačů, kteří mají o šíření hudební televize Óčko velký
zájem," uvedl generální ředitel Jiří Balvín. Signál Óčka v ostravském regionu bude šířit Local TV Plus z vysílače Klimkovice na kanálu 28.

V jižních Čechách šíří signál hudební televize Gimi TV z vysílače Včelná na kanálu 29. "V jižních Čechách stále probíhá testovací
vysílání. S provozovatelem vysílače stále jednáme a rádi bychom od 1. října zahájili v tomto regionu řádné vysílání," uvedl šéf techniky Óčka Lukáš Hnilička.

Regionální vysílače podle Hniličky šíří signál naprosto stejným způsobem jako velké multiplexy. "Diváci tak nemusí nic složitě nastavovat nebo si pořizovat jinou anténu, než pro digitální televizi používali dosud," dodal technický ředitel.

Digitální pokrytí rozšiřuje také Česká televize

V noci na dnešek rozšířila veřejnoprávní Česká televize digitální pozemní vysílání svých čtyř programů, a to na trutnovský vysílač Černá hora. Odtamtud se zároveň odmlčelo analogové vysílání ČT2, právě aby uvolnilo 40. kanál digitálnímu multiplexu.

Černohorské stanoviště je už devatenáctým vysílačem velkého výkonu, z něhož ČT digitální signál šíří. Všechny čtyři její programy tak může přijímat už víc než 77 % obyvatel České republiky.

Signál z Trutnova nyní pokryje většinu území Královéhradeckého kraje, sousedící okrajové oblasti Středočeského kraje a části Pardubicka, Semilska a Jablonecka.

Bližší informace

Na vypnutí analogové ČT2 byli diváci, kterých se to v okolí Trutnova týkalo, upozorňováni od začátku července přímo na obrazovce, a to piktogramem, informační lištou a speciálním spotem.

Tato upozornění se objevovala zároveň také divákům v dosahu 33 analogových převaděčů signálu, navázaných na hlavní trutnovský vysílač. Ty budou analogovou "Dvojku" šířit dál, jen je teď postihne krátká výluka v rozmezí několika hodin až dnů, a to právě kvůli přeladění vysílače na Černé hora.

Po nezbytné výluce budou moci diváci v jejich dosahu přijímat ČT2 jako dosud, bez nutnosti měnit anténu či přijímač.

Ondřej Aust, ČTK