Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Smrt je dneska málo sexy, říká o roli oceněné lvem Petra Špalková

Petra Špalková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petra Špalková | foto: MAFRA - Michal Sváček

Má ráda jógu, ale do toho kouří. Hrála v reklamě, již z televize znají statisíce diváků, ale také ve filmu o umírání, který v kinech vidělo jen pár tisíc lidí. Ve svých málem čtyřiceti si musím zvyknout, že můj život je plný extrémů, říká.

Když se Petra Špalková večer co večer objevuje v reklamě na mléčnou rýži, vidí ji v jeden okamžik i přes milion diváků. Když měl loni v září premiéru její zatím poslední film Jako nikdy, o prvním víkendu v něm herečku spatřilo jen něco přes sedm set lidí. A přitom si za svůj výkon vysloužila Českého lva, kritika jej vychválila do nebes a nešetřila slovy jako film desetiletí.

Vysvětlení se nabízí – snímek se bez pardonu a sentimentu týká smrti a na ni se nám nechce ani pomyslet, natož se ni ještě chodit dívat do kina. Kdo by chtěl sledovat příběh povětšinou protivného cholerika, který na své venkovské chalupě umírá na rakovinu? Komu by se chtělo dívat se na nemocí strhaného misantropa, kterému každý den ubývá sil a o něhož pečují dvě ženské, z nichž jedna je jeho bývalou milenkou a druhá současnou partnerkou, z čehož vyplývá, že ani vztah mezi nimi není žádná idyla?

Většinou hrajete ve filmech, kde mají vrásky a lidská nedokonalost dveře otevřené – ať už vzpomeneme Smrady, Sluneční stát, Václava nebo Martu. Máte ráda syrovost?
Mám. Ale mám ráda třeba i Luhrmannův Moulin Rouge, a to je naopak velká stylizace. podobně jako třeba Pulp Fiction nebo Limonádový Joe. Všechno je to vlastně nádherný záměrný kýč, u kterého si klidně s chutí pobrečím.

Neměla byste chuť po všech těch psychologických dramatech na nějakou komediální roli?
Stoprocentně. Teď mě čeká natáčení s Jaroslavem Brabcem – televizní film o Antonínu Dvořákovi, kde budu hrát jeho manželku Annu –, a ještě mám nabídku na menší roli ve dvoudílném historickém filmu Jiřího Svobody Jan Hus, takže komediálního vskutku nic. Snad se něco časem objeví.

Myslela jste při natáčení i na to, že jednou nás konec čeká všechny?
Nevyhnula jsem se tomu. Navíc za pár měsíců mi bude čtyřicet, takže mi občas přijde na mysl, jak budu ten konec jednou sama zvládat. Co můj partner, moji rodiče? Jak říká jeden můj kamarád: člověk dlouho stoupá do kopce, myslí si, že je nesmrtelný, a pak najednou zjistí, že už stojí na náhorní plošině a že dál je to jen z kopce. Tak já mám teď pocit, že jsem vylezla na ten vrchol.

Celý rozhovor s herečkou Petrou Špalkovou o filmu, za kterého dostala Českého lva, si přečtěte v magazínu Pátek LN – vychází 11. dubna.

Co ještě najdete v Pátku LN:

  • Příběhy českých emigrantů očima studentů libereckého gymnázia. Jedni utekli za svobodou, druzí se v ní už narodili.
  • Rozhovor se špičkovým architektem Zdeňkem Fránkem o tom, že prosadit dobrou věc je někdy „neskutečná pakárna“.

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...