Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Projekt serveru Lidovky.cz „Češi v zajetí sociálních bublin“ zvítězil v boji o Novinářskou cenu

Martin Konvička na demonstraci IvČRN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Konvička na demonstraci IvČRN | foto: Lidovky.cz

Žijí Češi v sociálních bublinách, v nichž se navíc navzájem utvrzují o správnosti vidění svého světa? A bude tento trend ještě gradovat? Na tyto otázky odpověděl listopadový projekt serveru Lidovky.cz „Češi v zajetí sociálních bublin“. Ten mapoval, odkud v Česku konzumují zpravodajství sympatizanti jednotlivých politických stran a uskupení.

Projekt se dostal mezi finalisty Česko-slovenská ceny veřejnosti v rámci Novinářské ceny 2016. Projekt zvítězil v kategorii online žurnalistiky.

Zdrojem dat projektu byla největší sociální síť na světě Facebook. Účet na ní mělo v listopadu 4 716 000 uživatelů z Česka. To je 45 % celkové populace a 68 % internetové populace.

Server Lidovky.cz vybral 16 facebookových stránek reprezentujících politické proudy (např. TOP 09, Piráti či Blok proti islamizaci) napříč politickým spektrem. „Sledovali jsme facebookové uživatele, kteří příspěvkům na jednotlivých profilech dali tlačítko „like“, tedy že se jim tento obsah líbí,“ popisuje projektový manažer serveru Lidovky.cz Marcel Šulek, který je duchovním otcem „Bublin“.

03.května 2017 v 20:08, příspěvek archivován: 03.května 2017 v 20:22

Díky, @lidovky, ze si můžeme otestovat naši vlastní sociální bublinu. A gratulace. #novinarskacena

Jednotlivé strany či hnutí server Lidovky.cz rozdělil na systémové a antisystémové. Využil při tom zpráv o extremismu, které pravidelně publikuje bezpečnostní odbor ministerstva vnitra.

Lidovky.cz zároveň na Facebooku sledovaly 44 stránek publikujících zpravodajský obsah (např. DVTV, Lidovky.cz, ParlamentníListy.cz, Protiproud).

Stejně jako u stran, u každého mediálního profilu jsme zjišťovali, kdo dal jimi publikovaným příspěvkům „lajk“, tedy nejjednodušším zaznamenatelným způsobem na jejich článek zareagoval.

Nakonec vznikl průnik množiny uživatelů, kteří označili za oblíbený facebookový profil strany či hnutí, se skupinou uživatelů, kteří dali „like“ jednotlivým médiím. Z něj jasně plyne, že fanoušci liberálních stran sledují úplně jiná média, než příznivci antisystémových uskupení.

„Celkový vzorek byl více než 368 000 uživatelů. Všechna data a zdrojové kódy si můžete stáhnout z repozitáře a naše závěry ověřit,“ dodává Marcel Šulek.

Projekt najdete zde: www.lidovky.cz/bubliny.aspx

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....