19. července 2014 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Putin zabil mého syna! popisují titulky britských deníků konec letu MH17

Putin zabil mého syna! komentují britské deníky sestřelení boeingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin zabil mého syna! komentují britské deníky sestřelení boeingu. | foto: Richard Cortes

PRAHA Většina veřejnosti včetně médií je stále opatrná v tom, aby konkrétně ukázala prstem na viníka sestřelení boeingu nad Ukrajinou. Výjimkou jsou však některé britské deníky, které přinesly příběhy pozůstalých rodin. A silnými slovy v titulcích článků rozhodně nešetří. „Putin zabil mého syna!“ stojí například na titulní stránce Daily Mailu.

Britský bulvární deník Daily Mail přinesl zpověď Simona Mayna, kterému při neštěstí zahynul dvacetiletý syn Richard. Na Univerzitě v Leedsu studoval matematiku a finance a měl prý výborné výsledky, patřil k nejlepším studentům.

Nepřehlédněte

Padesátiletý muž v článku bez skrupulí prohlašuje, že o viníkovi nemá pochyb. Vinu dává jednoznačně Vladimiru Putinovi, který prý jeho „syna zavraždil“. „Každý ví, že to, co se děje, sponzoruje Rusko. Putin jezdí s holou hrudí na koni, protože si myslí, že ho budou lidé obdivovat. Ale on v podstatě zavraždil mého syna.“

„Chci Putinovi a dalším říct, že okradli svět o lidi jako byl Richard, kteří mohli ostatním tolik dát,“ dodal.

„Byl to akt terorismu“

Servítky si neberou ani editoři The Telegraph. „Ruští gangsteři zabili naše milované,“ stojí na titulní stránce sobotního vydání. Alespoň tak o incidentu hovoří rodiny některých z deseti britských obětí, které se na palubě sestřeleného boeingu nacházely. „Důkazem je raketa, kterou jim dodala Moskva,“ tvrdí pozůstalí. Zároveň žádají malajsijské aerolinky o vysvětlení, proč měla letadla povoleno létat nad válečnou zónou, když v předchozích čtyřech dnech došlo v této oblasti k sestřelení tří vojenských letounů.

„Byl to hrozný akt terorismu, který stál život mého syna a mnoha dalších, lidí z celého světa,“ uvedl pro The Telegraph Barry Sweeney. Jeho syn Liam letěl na zápas fotbalového klubu Newcastle United.

Další lidé se nebojí srovnávat událost s jinou tragédií a sestřelení boeingu označují za „další Lockerbie“. V roce 1988 nad tímto skotským městem explodoval v důsledku teroristického útoku boeing. Tehdy kromě 259 pasažérů zemřelo i 11 obyvatel města, na které se stroj zřítil.

Záchranáři odnášejí ostatky obětí pádu boeingu:

Lidovky.cz