23. února 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rusové vyšetřují Google kvůli dominantnímu Androidu

Google – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google – ilustrační foto. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský antimonopolní úřad zahájil vyšetřování amerického vyhledávače Google kvůli podezření, že zneužívá dominantního postavení svého mobilního operačního systému Android. Reaguje tak na stížnost největšího ruského vyhledávače Yandex.

Případ v Rusku je podobný vyšetřování, které vůči Googlu vedou evropské úřady. Ty zkoumají, zda Google protiprávně nezneužívá 80procentní podíl svého operačního systému Android na trhu k podpoře svých dalších služeb, od map po vyhledávání.

ČTĚTE TAKÉ:

Tiskové oddělení Googlu v Rusku se ke zprávě zatím odmítlo vyjádřit, napsala agentura Reuters.

Google android – ilustrační foto.

Google android – ilustrační foto.

Yandex ve své stížnosti uvedl, že výrobcům přístrojů je stale častěji bráněno instalovat do svých přístrojů služby od konkurentů Googlu, pokud tyto přístroje mají operační systém Android. Často je zde tak automaticky nastaven vyhledávač od Googlu. Yandex se stížností přišel poté, co se ukázalo, že jeho podíl na ruském vyhledávacím trhu se ve čtvrtém čtvrtletí poprvé od roku 2010 propadl pod 60 procent, hlavně kvůli konkurenci mobilních přístrojů.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…