1. listopadu 2012 17:31, aktualizováno  18:57 Lidovky.cz > Byznys > Média

Šéfredaktor Týdne bere zpátečku. John bude "jen" točit pro TV Barrandov

Politik a novinář Radek John (VV) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politik a novinář Radek John (VV) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA S novinářským angažmá Radka Johna (VV) ve vydavatelství Empresa Media je po 24 hodinách všechno jinak. Šéfredaktor Týdne František Nachtigall popřel své původní tvrzení, že se John stane vedoucím publicistického oddělení vydavatelství. Jeho hlavní náplní práce bude příprava televizního pořadu.

Ještě ve středu večer Nachtigall v tiskové zprávě uvedl, že John posílí tým investigativních novinářů na pozici vedoucího publicistického oddělení. "Jsem přesvědčen, že Radek bude významnou posilou nejen pro Týden a Instinkt, ale i pro další plánované projekty do budoucna," napsal šéfredaktor Týdne.

Původní informace vydavatelství Empresa Media
Tiskové vyjádření šéfredaktora Týdne Františka Nachtigalla, ve kterém původní tvrzení popřel.

Rozklikněte obrázky pro srovnání obou vyjádření vydavatelství Empresa Media k angažmá Radka Johna.

Avšak o téměř 24 hodin později rozeslalo vydavatelství Empresa Media tiskovou zprávu, ve které Nachtigall původní informaci popřel. "Radek John nebude vedoucím publicistiky časopisů Týden a Instinkt," stojí ve zprávě. "Jeho angažmá ve vydavatelství Empresa Media bude spočívat především v přípravě nového publicistického televizního formátu," popsal nově náplň Johnovy práce.

Autoři Týdne dávají výpovědi

Nové vyjádření přišlo poté, co se podle informací serveru Lidovky.cz v redakcích Soukupových časopisů zvedla nevídaná vlna nevole. Poté, co první výpověď dala Renata Kalenská (VÍCE ZDE), agentura ČTK odpoledne uvedla, že Týden by mohlo opustit až osm novinářů. Současně ČTK informovala, že Týdnu prý také po oznámení Johnova angažmá píšou předplatitelé, že časopis odhlásí.

ČTĚTE TAKÉ:

Nachtigall však tvrdí, že stanovisko nemění, nýbrž že jen došlo k nedorozumění. Johnův nástup na pozici vedoucího publicistiky podle něj nikdy nebyl v plánu. Úkolem Johna bude prý především připravit nový publicistický pořad. Pokud bude chtít uveřejnit svůj text například v časopisu Týden, bude redakce k materiálu přistupovat stejně, jako kdyby jej napsal jakýkoli jiný politik. "redakce zhodnotí, zda bude mít jeho otištění pro čtenáře nějaký přínos," napsal Nachtigall.

Šéfredaktor: Byl bych radši, kdyby se mandátu vzdal

Johnův návrat k novinařině přijala kriticky většina předních politiků včetně premiéra Petra Nečase (ODS). Podle něj si John musí vybrat, zda chce být politik nebo novinář. Nachtigall pro ČT uvedl, že Johnovi do politiky hovořit nebude. "Byl bych radši, kdyby poslancem nebyl. Nicméně nechám to na jeho rozhodnutí," uvedl.Zároveň dodal, že podle jím dostupných informací John odejde z bezpečnostního výboru, jemuž předsedá. Na dotaz serveru Lidovky.cz, zda z výboru skutečně odejde, však John nereagoval. Není ani jasné, zda se vzdá i svého místa v Mandátovém a imunitním výboru, jehož členové se dostávají k vyšetřovacím spisům - posledně například k případu Rath či letouny CASA.

Šéfredaktor Týdne Franišek Nachtigall vyvrátil původní informaci, že Radek John povede publicistické oddělení vydavatelství Emprea Meida.

Právě skutečnost, že by John mohl při své novinářské práci využívat neveřejné informace, řadě politiků vadí. Podle Johna však taková obava není na místě. "Dosud jsem nepoužíval informace ve vyhrazeném režimu. A nebudu je používat ani teď, protože bych se vystavil postihu," tvrdí John.

spaŠárka Pálková

Najdete na Lidovky.cz