Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Slavný pilot blackhawku nabízí vrtulníky Česku v mnohamiliardové zakázce

Vrtulník Black Hawk UH-60M | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník Black Hawk UH-60M | foto: Reprofoto

PRAHA O miliardovou dodávku tuctu helikoptér pro českou armádu se ucházejí čtyři zahraniční společnosti a ministerstvo obrany tak čeká těžké rozhodování. Zakázka v hodnotě až deseti miliard korun na pořízení 12 víceúčelových helikoptér přilákala dalšího zájemce.

Americká společnost Pinnacle Solutions vojákům nabízí starší upravené stroje MH-60 Black Hawk.

„České armádě jsme schopni dodat celý balík – nejen samotné stroje, ale i vybavení pro výcvikové středisko včetně několika simulátorů, mentorů pro výcvik a technickou opravnu,“ zní nabídka Michaela Duranta. Tento americký vojenský veterán se proslavil v roce 1993, kdy somálští povstalci nad Mogadišem zničili jeho vrtulník Black Hawk a zajali jej. Duranta, který se na svobodu dostal po 11 dnech, světu představila knížka Černý jestřáb sestřelen i stejnojmenný snímek režiséra Ridleyho Scotta.

Pinnacle Solutions, již Durant vede s několika dalšími veterány, v Česku konkuruje velkým fabrikám Bell, AgustaWestland či Airbus Helicopters. Ty všechny láká kontrakt na přezbrojení českého vrtulníkového letectva. Durantova nabídka má jednu zásadní výhodu – podle informací LN je nejlevnější, ve srovnání s konkurencí asi o polovinu. Model MH-60 CZ by totiž experti Pinnacle Solutions postavili ze starších blackhawků odkoupených z výzbroje americké národní gardy.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Brusel řeší únik dat z jednání o TTIP

Evropská komise se při vyjednávání obchodní dohody se Spojenými státy, pro niž se vžila zkratka TTIP, snaží být transparentní. Členským zemím EU proto pravidelně e-mailem posílá zápisy z jednacích kol, u nichž sedí vysocí úředníci z Bruselu a Washingtonu. Koncem července ale žádný report z 10. kola nedorazil. Pokud si třeba čeští ministři chtějí detailně přečíst, kdo a čím argumentoval, nezbývá jim, než aby se do střežené čítárny v sídle Evropské komise vypravili. 

  • Úřednická škatulata ušetří miliardu

Stát už naplánoval stěhování úředníků ze zbytečných nájmů do vlastních nemovitostí, uspoří tak přes 120 milionů korun ročně

„Zjistili jsme z Centrálního registru administrativních budov, že si veterinární správa pronajímá metr čtvereční za dvoj- až trojnásobek ceny, než kolik inkasuje při pronájmu ministerstvo, které má navíc ve své budově volno. Kontaktovali jsme ministerstvo, které okamžitě podniklo kroky k nápravě. Ušetří se tak přes čtvrt milionu z rozpočtu ročně,“ popisuje Kateřina Arajmu, generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Podobných příběhů jsou stovky. „Od února jsme připravili plán přesunů některých úřadů, který by měl ušetřit přes 120 milionů korun ročně,“ uvedla Arajmu.

  • Laibach, Kim a prostý lid

Slovinští Laibach se minulý týden stali jednou provždy výjimečnými reprezentanty rockové a elektronické západní hudby na území KLDR. Přispěly k tomu oslavy 70. výročí korejské nezávislosti a osvobození z japonské nadvlády. Autoritářský režim se nyní rozhodl svolit k uskutečnění průlomového vystoupení „zámořské“ kapely. Publikum dost dobře nemohlo vědět, co ho čeká – západní pop se do Severní Koreje dostává vzácně, jako pašované zboží. Navzdory okolnostem však byl o dva koncerty obrovský zájem: Laibach Liberation Day Tour musela být přeložena do většího sálu, který pojme 1500 diváků. Vedle 150 pozorovatelů ze zahraničí tu byli občané Severní Koreje. Na místě prý nebylo vidět moc uniforem nebo oficiálních tváří, zároveň je zřejmé, že ke vstupenkám se dostaly hlavně prominentní kruhy.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Dálnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Dálnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Dálnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?