Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Slovenské Piano? Vydavatelům přineslo jen zlomek z příjmů z reklamy

Internetová média (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetová média (ilustrační) | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenská média zinkasovala ze systému zpoplatnění internetového obsahu Piano za tři roky jeho fungování částku, která odpovídá jen zlomku příjmů vydavatelů z otištěné reklamy. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila společnost Piano Media. Piano má přes 20 000 stálých zákazníků.

Od spuštění projektu na jaře roku 2011 Piano vybralo na předplatném 1,1 milionu eur (30 milionů korun), tedy v průměru zhruba 30 600 eur (840 000 Kč) měsíčně. Z inkasované částky média dostala 771 520 eur (21,2 milionu korun). Podle pravidel Piana si provozovatel systému ponechá 30 procent předplatného, zbytek si rozdělí zapojené portály.

ČTĚTE TAKÉ:

Zisk z projektu Piano představuje pro vydavatele slovenského tisku jen malou část příjmů. Podle údajů agentury TNS Slovakia hodnota otištěné reklamy v novinách bez zohlednění případných slev a bonusů loni dosáhla 83,5 milionu eur.

Prezidentské volby trhly rekord

Provozovatel systému Piano uvedl, že za uplynulé tři roky zaznamenal dohromady více než 51 600 zákazníků. Hranici 20 000 aktivních uživatelů překonalo Piano na pětimilionovém Slovensku letos v březnu, kdy se v zemi konaly prezidentské volby. Například měsíční předplatné pro všechny portály zapojené do Piana přijde na 3,90 eura.

Vydavatelé se do systému Piano původně zapojili v očekávání, že získají nový zdroj financování, protože příjmy z inzerce na webu médiím na zvyšování kvality obsahu prý nepostačovaly.

Vystoupení ze systému

V uplynulých měsících několik slovenských medií z Piana ovšem vystoupilo. Tento krok média vesměs odůvodnila tím, že výnos ze společného předplatného za přístup k zpoplatněnému obsahu internetových portálů představoval jen malou část jejich příjmů a že Piano tlumilo návštěvnost internetových stránek.

List Hospodárske noviny minulý týden rozběhl vlastní systém zpoplatnění části internetového obsahu. Deník Pravda po vystoupení z Piana zase celý svůj obsah na svém portálu zpřístupnil bezplatně.

Piano kromě Slovenska provozuje národní systémy ve Slovinsku a Polsku a také několik individuálních řešení, jako například placení elektronického předplatného pro čtenáře amerického časopisu Newsweek.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!