1. února 2012 19:33, aktualizováno 2. 2 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Média

Sněmovní web byl nepřístupný kvůli útoku hackerů

Psaní na klávesnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psaní na klávesnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Internetové stránky Poslanecké sněmovny ve středu v podvečer napadli hackeři, vnější uživatelé se kvůli tomu na web nemohli připojit. Napadení sněmovních stránek mělo podobný scénář jako nedávný útok na webový portál vlády. Informaci zveřejnil server Aktuálně.cz, posléze ji potvrdil ředitel tiskového odboru sněmovny Roman Žamboch.

Technici web zpřístupnili ve čtvrtek ráno, krátce před polednem však stránky přestaly znovu fungovat. V provozu jsou opět od čtvrtečního odpoledne.

Útok podle něj nijak nepoškodil data a síť je zabezpečena. Kvůli četnému připojování, které web zablokovalo, ale pracovníci sněmovny pro jistotu odpojili vnější přístup na web. Stránky Poslanecké sněmovny jsou již opět funkční. Technici je spustili ve čtvrtek ráno, jenže kvůli pokračujícímu útoku ve čtvrtek opět nefungovaly.  

Potíže s přihlášením vznikly minulý čtvrtek v podvečer i na webových stránkách české vlády. Důvodem bylo podle mluvčího vlády účelové přetížení serveru. Podle neoficiálních informací na internetu za přetížením vládního webu stál útok hackerů. Poté se objevily informace, že ve čtvrtek se cílem podobných útoků stane web ODS, případně dalších politických stran.

ČTĚTE TAKÉ:


 "Čekali jsme to až o den později, útok vypadal stejně jako nedávný na webové stránky úřadu vlády," uvedli pracovníci IT oddělení sněmovny. "Odblokovali jsme webové rozhraní, takže zaměstnanci a poslanci dál můžou využívat intranetový systém sněmovny, vnější uživatelé ale ne," vysvětlili.

Napadání webů jejich zahlcením při připojování je podle odborníků poměrně snadný způsob, jak návštěvníkům stránek znemožnit jejich prohlížení. Zároveň ale nepředstavuje ohrožení pro data uložená na serverech.

Útoky hackerů, které se odehrávají i v dalších zemích, souvisí s protesty proti smlouvě ACTA, jež má chránit duševní vlastnictví na internetu. Podle kritiků ale může vést k cenzuře internetu a omezování svobody jeho uživatelů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz