Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

‚Špinavé tajemství‘. Soukromé zprávy na Gmailu si mohou přečíst i cizí lidé

Gmail | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gmail | foto: wikimedia.org

PRAHA Společnost Google připustila, že mohou vývojáři aplikací napojených na jejich služby číst soukromé e-maily jeho klientů. Google se však odvolává na to, že žádná pravidla neporušuje a pokud uživatelé poskytnou jiným firmám souhlas "čtením, odesíláním a upravováním zpráv", nemohou se divit.

Internetový gigant potvrdil, že soukromé zprávy uživatelů si mohou přečíst zaměstnanci firem, které vytvářejí nadstavby e-mailové služby Gmail, ačkoliv se původně předpokládalo, že je mohou zpracovávat pouze strojově, za pomoci algoritmů. Podle BBC tyto praktiky společnosti Google překvapily i bezpečnostní experty.

Přestože si zprávy mohou číst „cizí“ lidé, firma se hájí tím, že žádná pravidla neporušila, neboť uživatel s tím souhlasil ve smluvních podmínkách. Většina lidí to však udělala nevědomě. Problém s nevědomým poskytováním soukromých mailů třetím stranám mohou mít přitom všichni uživatelé, kteří si ke svému účtu připojili další aplikace a externí služby. Jde například o vyhledávače letenek, srovnávače cen nebo mailové klienty.

‚Nevědomý souhlas‘

Podle amerického deníku The Wall Street Journal označila tyto praktiky nejmenovaná firma za „běžnou“ praxi a „špinavé tajemství“. Jedna nejmenovaná technologická firma listu potvrdila, že četla tisíce soukromých e-mailů. Firma měla přesně určené zaměstnance, kteří e-maily pročítali a na základě získaných informací pak vylepšovali webové aplikace.

E-mailová služba Gmail od Googlu paří mezi nejoblíbenější na světě. Je na ní zaregistrováno 1,4 miliard e-mailových schránek. Podle BBC Google tvrdí, že odpovědnost za zpřístupnění soukromých zpráv třetím stranám nesou uživatelé, když po požádání o poskytnutí souhlasu se „čtením, odesíláním, mazáním a upravováním e-mailových zpráv“ souhlasí. Právě v tom tkví podle BBC kámen úrazu, jelikož mnozí text souhlasu nečtou.

Gmail je bezplatná e-mailová služba provozovatele vyhledávače Google. Umožňuje pokročilé vyhledávání v e-mailech, řazení do konverzací, díky těmto funkcím a 150 000 Megabajtů volného místa ho používají desítky milionů uživatelů na celém světě. V roce 2010 společnost získala 3. místo v soutěži Křišťálová lupa v kategorii komunikační služby.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!