24. května 2018 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Spotify má konkurenci. Google spouští novou verzi přehrávače YouTube Music

Takhle vypadá prostředí nové aplikace YouTube Music. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takhle vypadá prostředí nové aplikace YouTube Music. | foto: Twitter YouTube.com

PRAHA Google si dobře uvědomuje dominanci aplikace Spotify mezi hudebními přehrávači a pouští se do protiútoku. Přepracoval aplikaci YouTube Music a představil předplatné YouTube Premium. V úterý odstartovala v USA a Kanadě a dalších prioritních zemích, po odzkoušení by se měla objevit i u nás.

Google se posouvá stále blíže k fúzi YouTube a své hudební služby Google Play Music, zatím ale budou obě služby koexistovat. Předplatné YouTube Music bude stát 10 dolarů měsíčně, což je srovnatelná cena se Spotify. Stejně jako konkurenta ji můžete využívat zadarmo, ale s reklamami.

YouTube Music chce skloubit video a hudbu dohromady a vytvořit komplexní přehrávač. Svým předplatitelům nabízí přístup k hudebnímu katalogu a navíc oproti Spotify přidává i videoklipy, coververze a liveverze na YouTube. Vše skrz jedinou aplikaci.

Takhle vypadá prostředí nové aplikace YouTube Music. Máte na výběr ze základní...

Takhle vypadá prostředí nové aplikace YouTube Music. Máte na výběr ze základní verze zdarma nebo placené za 10 dolarů.

Ta  přebírá i triky, které uměl už Play Music – nabídne hudbu podle aktuální polohy a času a dokonce se naučí vyhledávat podle popisu písničky či jejího textu. Z oficiálního popisu je jasné, že se zaměřuje na playlisty, které jsou dominantou konkurenčních aplikací Spotify a Apple Music.

Jako nadstavba bude sloužit YouTube Premium, které nahradí dosavadní YouTube Red. To umožní svým uživatelům sledovat celé YouTube bez reklam na mobilu i počítači a zpřístupní YouTube Originals, tedy obsah, který Google vytváří s partnery přímo pro Red/Premium. K tomu na mobilních telefonech umožní poslouchat videa na pozadí a stahovat je do mobilu k offline poslechu, což fanoušci YouTube dlouhodobě požadovali.

Nová aplikace YouTube Music běží od konce května v USA a Kanadě.
Nová aplikace YouTube Music zatím v Česku není k dispozici.

Music bude dostupné formou předplatného za 9,99 dolarů či zdarma s reklamami. Od úterý bude dostupné v USA, Austrálii, Mexiku, Jižní Koreji a na Novém Zélandu. V následujících měsících se chystá rozšíření do dalších zemí.

Součástí Premium je i Music, za malý příplatek tak můžete mít k dispozici obě služby. Cena je aktuálně stanovená na 11,99 dolarů za měsíc, současným předplatitelům YouTube Red zůstane zachována původní cena. Rozdíl je pouze v tom, že součástí balíčku již není Google Play Music.

Najdete na Lidovky.cz