8. června 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: SwissLeaks: data Čechů zkoumá berní úřad

Banka HSBC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka HSBC | foto: Reuters

PRAHA V roce 2008 je získala francouzská policie, v roce 2014 je zpracovávalo mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, v únoru 2015 se ke střípkům z nich dostala česká média a teď je mají k dispozici konečně i čeští berní úředníci. Řeč je o datech o klientech a jejich účtech vynesených ze švýcarské pobočky světového bankovního gigantu HSBC.

Finanční ústav byl v kauze známé jako SwissLeaks odhalen jako aktivní napomahač k daňovým únikům některých svých zákazníků.

„V rámci mezinárodní spolupráce získala česká finanční správa od svých zahraničních partnerů informace, které se týkají bankovních účtů švýcarské pobočky HSBC, jejichž vlastníci jsou převážně českými osobami,“ potvrdila LN Petra Petlachová, mluvčí Generálního finančního ředitelství, tedy centrály finančních úřadů.

Podle informací zveřejněných mezinárodním investigativním konsorciem je v údajích o více než sto tisících klientů devět desítek jmen se vztahem k České republice. K nim se váže na dvě stě účtů, jimiž v letech 2005 až 2007, z nichž získaná data pocházejí, proteklo asi 2,5 miliardy korun.

„Objem získaných informací čítá několik desítek záznamů. Jedná se o záznamy za roky 2005 až 2007 s tím, že částky úložek se liší, pohybují se řádově až do několika milionů dolarů,“ uvedla Petlachová.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz