Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Známe první české jméno kauzy SwissLeaks. Je to přítel politiků Šťáva

Česko

  14:35
PRAHA - Celosvětový skandál, v němž figurují jména státníků, politiků či celebrit a jde o podezření z daňových úniků. To je ve zkratce kauza švýcarské pobočky britské velkobanky HSBC, pro niž se vžilo označení SwissLeaks.

Josef Šťáva. foto: Jan Rasch/EuroČTK

Mezi více než stovkou tisíc účtů klientů z více než 200 zemí světa figurují dle zjištění mezinárodního sdružení investigativních novinářů ICIJ i lidé a firmy napojené na Česko. Konkrétně má jít o 91 kont, na nichž bylo v době, z níž údaje pocházejí, přes 2,5 miliardy korun.

Klienty podezřelé banky byli i Češi. Na kontech měli 2,5 miliardy korun

LN a Lidovky.cz nyní zjistily první jméno ze seznamu. Jde o Josefa Šťávu, česko-švýcarského podnikatele a přítele exministra financí Miroslava Kalouska. Šťáva, který proslul zejména díky arbitráži Diag Human kvůli obchodu s krevní plazmou, sám LN potvrdil, že v bance konto měl. Ale rozhodně popřel, že by jakkoli díky tomu obcházel své daňové povinnosti.

„U HSBC mám konto někdy od roku 1981 nebo 1982. Stejně tak jsem klientem dalších bank. Jako Švýcar si o praktikách bank myslím jen to, že pokud cizinci vyžadují nelegální služby a banky na to přistoupí, tak je to špatně,“ sdělil LN Šťáva.

Švýcarská prokuratura již v bance zahájila vyšetřování kvůli podezření z praní špinavých peněz. PO klientech banky i bance samotné pak jdou vyšetřovatelé dalších zemí - například Belgie či Velké Británie. Švýcarská větev HSBC totiž podle francouzského a švýcarského tisku dlouhá léta programově napomáhala tisícům klientů spravovat černá konta.

Podrobnosti přineseme v sobotních Lidových novinách.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat