20. února 2015 14:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Známe první české jméno kauzy SwissLeaks. Je to přítel politiků Šťáva

Josef Šťáva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Šťáva. | foto: Jan Rasch/EuroČTK

PRAHA Celosvětový skandál, v němž figurují jména státníků, politiků či celebrit a jde o podezření z daňových úniků. To je ve zkratce kauza švýcarské pobočky britské velkobanky HSBC, pro niž se vžilo označení SwissLeaks.

Mezi více než stovkou tisíc účtů klientů z více než 200 zemí světa figurují dle zjištění mezinárodního sdružení investigativních novinářů ICIJ i lidé a firmy napojené na Česko. Konkrétně má jít o 91 kont, na nichž bylo v době, z níž údaje pocházejí, přes 2,5 miliardy korun.

LN a Lidovky.cz nyní zjistily první jméno ze seznamu. Jde o Josefa Šťávu, česko-švýcarského podnikatele a přítele exministra financí Miroslava Kalouska. Šťáva, který proslul zejména díky arbitráži Diag Human kvůli obchodu s krevní plazmou, sám LN potvrdil, že v bance konto měl. Ale rozhodně popřel, že by jakkoli díky tomu obcházel své daňové povinnosti.

„U HSBC mám konto někdy od roku 1981 nebo 1982. Stejně tak jsem klientem dalších bank. Jako Švýcar si o praktikách bank myslím jen to, že pokud cizinci vyžadují nelegální služby a banky na to přistoupí, tak je to špatně,“ sdělil LN Šťáva.

Švýcarská prokuratura již v bance zahájila vyšetřování kvůli podezření z praní špinavých peněz. PO klientech banky i bance samotné pak jdou vyšetřovatelé dalších zemí - například Belgie či Velké Británie. Švýcarská větev HSBC totiž podle francouzského a švýcarského tisku dlouhá léta programově napomáhala tisícům klientů spravovat černá konta.

Podrobnosti přineseme v sobotních Lidových novinách.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz