Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kalousek koupil obraz, který reaguje na Zemanovy vulgárnosti. Půjde na charitu

Česko

  13:20
PLZEŇ - Obraz Karla Švugera s názvem "K**da z Lán", koupil v úterý v plzeňské galerii Visio Art místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Obraz je součástí výstavy učitelů místní soukromé Střední umělecko-průmyslové školy Zámeček. Švuger ho prý namaloval v reakci na rozhlasové Hovory z Lán.

Obraz Karla Švugera (vlevo) s názvem "Kunda z Lán" (v pozadí), koupil 27. listopadu v plzeňské galerii Visio Art místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek (vpravo). Švuger ho prý namaloval v reakci na rozhlasové Hovory z Lán, v nichž na začátku listopadu prezident Miloš Zeman použil vulgarismy. Bude vydražen v aukci na dobročinné účely. foto: ČTK

V rozhlasovém pořadu na začátku listopadu prezident Miloš Zeman použil několik vulgarismů. Obraz, který koupil jménem poslaneckého klubu za 42 000 korun, hodlá Kalousek na jaře věnovat do dobročinné aukce, řekl v Plzni novinářům.

ČTĚTE TAKÉ

„Dohodli jsme se, že z té ostudy, kterou pan prezident dělá České republice, by měl být také nějaký užitek. Takže koupíme tenhle obraz, vezmeme obraz, který jsem od pana prezidenta dostal já, obraz, který dostal od pana prezidenta Karel Schwarzenberg, a bude to takový triptych, který budeme na jaře dražit pro dobročinné účely,“ konstatoval Kalousek.

Miloš Zeman věnoval Miroslavu Kalouskovi k narozeninám vlastní portrét

Mám jen tyto prostředky

Do galerie v plzeňské čtvrti Roudná, zaplněné reportéry, fotografy a televizními štáby, vstoupil Kalousek se slovy „Plzeň, Evropské hlavní město kultury 2015“.

V centru obrazu, jemuž dominují odstíny červené, růžové, oranžová a bílá, je obří kosočtverec a v něm mužský portrét. Pracovat na něm začal Švuger hned v neděli po rozhlasovém pořadu. „To vzniklo asi tak za dva dny. Měl jsem pocit, že se musím nějak vyjádřit, já nemám jiné prostředky než štětec a barvu. Kdybych byl zelinář, tak bych asi koupil bednu rajčat a někam ji poslal,“ řekl Švuger.

Svobodný projev umělce

Na výstavu, která začínala v úterý po rozhlasovém projevu, už prý nechtěl ani obraz vystavit. Když ho maloval, měl především vztek. „Mám úctu k určitým institucím, pan prezident je instituce, ale najednou to tak přestalo být,“ popsal svůj pocit. Když obraz tvořil, ani prý nevnímal, po jakých barvách sáhl.

„Umění je věc vkusu, především se mi líbí, že umělci mohou mít svobodný projev,“ vyhnul se Kalousek konkrétní odpovědi na dotaz, jak se jemu osobně obraz líbí.

Zdůraznil, že ho netrápí ani tak prezidentem použité vulgarismy, jako Zemanovy výroky v Číně a jeho „neustálé poškozování prestiže české zahraniční politiky v zahraničí. „Tohle je taková milá legrace, která může upozornit na ty vážné věci a ještě z ní budou mít užitek potřební,“ dodal Kalousek.

Negativní ohlasy i nabídky přeplacení

Galeristka Ĺubica Toušová se kvůli obrazu potýká s desítkami výhružek a vulgárních urážek v anonymních e-mailech. „Obraz budil převážně záporné emoce a strašné reakce, lidé mě proklínají, nenávidí a tak,“ řekla médiím. Našli se ale prý i lidé, kteří nabízeli, že Kalouskovu nabídku i čtyřnásobně přeplatí. „Ale řekli jsme, že už jsme to slíbili panu Kalouskovi, tak se aspoň zajímali o tom, kdy se bude konat ta dražba,“ dodala.

Prezident Zeman opakovaně použil vulgarismy v přímém přenosu Hovorů z Lán 2. listopadu (ČTĚTE: K**da, zku***li, h***o, prezident Zeman promluvil z Lán). Vulgární výraz, který je i součástí názvu Švugerova obrazu, řekl prezident, když mluvil o ruské punkové kapele Pussy Riot. Vysílání vyvolalo vlnu kritiky. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že prezident v rozhovoru jen poukázal na název hudební skupiny a citoval svého protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga.

Autoři: ,