Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Finlandizace Ukrajiny? Nezodpovědný Zeman z nás dělá trojského koně Ruska

Svět

  6:00aktualizováno  10:06
Výrok Miloše Zemana, jímž dala hlava ČR světu najevo, že rozvrácenou Ukrajinu má spasit finlandizace, je podle odborníka na postsovětský prostor Tomáše Šmída nepřípustný. S Moskvou notující si Zeman není soukromá osoba, ale prezident s reprezentativní funkcí, snaha vzbudit v něm pocit odpovědnosti je však podle Šmída marná.

Prezident Miloš Zeman. foto: MAFRA: Michal Šula

Lidovky.cz: Proč vyvolal Zemanův výrok o finlandizaci Ukrajiny takové pozdvižení?
Termín finlandizace, který Miloš Zeman použil, je přinejmenším kontroverzní, a to v mnoha ohledech. Především v tom, že prezident ČR se jeho užitím zasazuje za změnu geopolitického statusu jiné země, navíc změnu takovou, kdy vysloveně požaduje, aby se onen cizí stát vzdal části své suverenity.

PSALI JSME:

Finlandizace totiž rozhodně neznamená neutralitu, jak se pokoušel vysvětlovat prezidentův mluvčí Ovčáček a jak si možná myslí i přímo prezident Zeman, který slovo neutralita použil také. Znamená faktické podřízení jednoho státu geopoliticky či geograficky blízké velmoci, což převedeno do praxe vypadá tak, že svému mocnějšímu sousedovi vychází vstříc a svou zahraniční politiku podřizuje jeho zájmům, a to výměnou za to, že se velmoc nebude vměšovat do jeho vnitropolitických záležitostí. Finům zůstal svobodný trh, mohli volně cestovat a v celé řadě ohledů žili v podstatě jako ve standardní západoevropské zemi, ale v zahraničně-politických otázkách se museli víceméně důsledně řídit pokyny Moskvy. To teď navrhuje Zeman pro Ukrajinu: říká, že jí má být odepřena možnost samostatně o sobě rozhodovat. Ale je dost pravděpodobné, že sám prezident Zeman skutečný obsah termínu finlandizace přesně nezná. Nebylo by to v jeho případě ostatně poprvé, kdy se k něčemu suverénně vyjadřuje, aniž by měl v dané oblasti dostatečné kompetence.

Lidovky.cz: Na základě jakého mandátu? Nezasahuje prezidentův, dle jeho vlastních slov „neměnný názor“ na Ukrajinu do vnitřních záležitostí cizí země? 
To je právě velký problém. Zemanův názor může být legitimní, debatě o tom, jaké postavení by Ukrajina měla po skončení konfliktu mít, se pochopitelně nevyhneme, nicméně z pozice nejvyššího představitele státu jsou taková doporučení minimálně velmi nestandardní a já osobně je chápu jako nepřípustná. O tom, co Ukrajině prospěje nebo neprospěje, by si měla v prvé řadě rozhodnout sama Ukrajina a její lid.

Zeman jako by pořád nechtěl pochopit, že není ani soukromá osoba, ani nezávislý analytik. Zastává post prezidenta ČR a ústava jasně stanoví, že náš stát reprezentuje navenek. Z této pozice pak nabádá cizí zemi, aby se vzdala určité části své suverenity, což ČR prospěje jen stěží a na česko-ukrajinské vztahy to může mít dost neblahý dopad. Úplně zbytečně, podotýkám. Navíc nelze opomenout jistou symboliku: výrok o finlandizaci zazněl z úst prezidenta země, jež zažila například mnichovskou dohodu. Paralela, která samozřejmě v mnoha ohledech pokulhává, jak už to s historickými paralelami bývá, ovšem minimálně v emocionální rovině rezonuje a nabízí se.

Zeman vládě: Vyjádřete se!

Zeman ve čtvrtek v rozhovoru s českými novináři v tádžickém Dušanbe vybídl českou vládu, aby se neváhala vyjádřit, má-li na dění na Ukrajině jiný názor. Odvolal se přitom na skeptický postoj německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera ohledně případného vstupu Ukrajiny do NATO. "Jestliže česká vláda s tímto názorem německého ministra zahraničí nesouhlasí, je to její problém a měla by to zřetelně vyjádřit," řekl Zeman s tím, že o jiných sporných bodech mezi ním a vládou týkajících se zahraniční politiky neví. "Vztah k Rusku je myslím více méně stejný, vztah k Číně také,“ citovala prezidenta ČTK.

Lidovky.cz: Nemá na vztahy Prahy a Kyjeva větší vliv oficiální postoj české vlády, který se s tím Zemanovým rozchází?
Za zahraniční politiku samozřejmě zodpovídá vláda, ale prezident je přece také součástí tvorby naší zahraniční politiky! Ukrajina jistě vnímá, že postoj ČR není v tomto ohledu jednotný, ale když se Zeman vyjadřuje tak, že spíše než pozici své vlastní země odráží zájmy Moskvy, může být důvěra v nestrannost ČR otřesena, a to jak v očích západních spojenců, tak samotné Ukrajiny. V druhé rovině to samozřejmě může vést k tomu, že naše země bude víc a víc vnímána jako trojský kůň Ruska.

Ruské velmocenské zájmy v regionu můžeme považovat za vcelku pochopitelné a očekávatelné, Rusko je však prosazuje ozbrojeným násilím a do vnitřních záležitostí Ukrajiny se vměšuje bezprecedentním způsobem, přičemž porušuje dohody, které samo podepsalo, včetně bilaterálních! Často se mluví o podílu Západu na ukrajinské krizi, z jejího rozpoutání ho obviňují mnozí, mimo jiné například náš exprezident (Václav Klaus). 

PSALI JSME:

Ano, Západ není nějakým morálně neposkvrněným vzorem a jeho politika dvojích standardů mu často bere argumentační vítr z plachet, vzpomeňme si třeba na kosovský případ, nicméně v konfliktu na Ukrajině žádnou vojenskou agresi ze strany Západu nevidím. Navíc bych rád připomněl, že vůle zapojit se do euroatlantických struktur byla a je na Ukrajině poměrně velká, nešlo o iniciativu nějaké křiklounské menšiny. 

Miloš Zeman během rozhovoru s českými novináři v Dušanbe.

Lidovky.cz: Ukrajinci prý už v Zemanovi vidí prodlouženou ruku Ruska... (VÍCE ZDE)
Skutečně nejsem schopen rozklíčovat, proč Zeman ukrajinský konflikt stále častěji komentuje tím způsobem, jakým to dělá, proč pořád hlasitěji zastává a vyjadřuje pozice, které jsou velmi blízké postojům oficiálních ruských představitelů. Možných vysvětlení se nabízí celá řada: od čistě osobních - psychologických, přes snahu provokovat, až k pevnějším vazbám na Moskvu. Mohou ho tlačit byznysmeni, kteří mají svoje zájmy na ruském trhu. A můžeme si dokonce myslet, že Miloš Zeman je Moskvě zavázán ze zcela jiných důvodů, o kterých tu můžeme jen spekulovat. Každopádně to pozici ČR vůbec neprospívá a problematizuje to základní zahraničně-politickou orientaci naší vlasti. A opět na závěr podotýkám – samotné názory prezidenta Zemana nejsou nějak scestné, byť není jisté, zda plně rozumí dané terminologii, v pozici prezidenta ČR jsou však podobné knížecí rady diplomaticky nesmírně problematické. Nicméně obávám se, že vzbudit v Miloši Zemanovi podobný pocit odpovědnosti ke svému úřadu a pozici je naprosto marné. 

TOMÁŠ ŠMÍD

Politolog a bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd.

Politolog a historik Tomáš Šmíd vyučuje bezpečnostní a strategická studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Soustředí se na výzkum ozbrojených konfliktů a organizovaného zločinu v euroasijském prostoru. Jeho publikační činnost zahrnuje mj. monografie Organizovaný zločin v Ruské federaci či Český organizovaný zločin. Od vyděračů ke korupčním sítím (spoluautorství s Petrem Kupkou). V současnosti se věnuje především problematice povstalectví na severním Kavkaze. (ONLINE ROZHOVOR TOMÁŠE ŠMÍDA SE ČTENÁŘI SERVERU LIDOVKY.CZ O DĚNÍ V RUSKU ČTĚTE ZDE.)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!