Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Je internetová neutralita v USA ohrožena? Trump dal jejímu kritikovi významný post

Ajit Pai - Nový šéf FCC | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ajit Pai - Nový šéf FCC | foto: ČTK

PRAHA Prezident Donald Trump nominoval v pondělí do čela Federální komise pro komunikaci (FCC), který je obdobou Českého telekomunikačního úřadu, bývalého člena komise Ajita Paie. Ten dlouhodobě kritizoval vládu Baracka Obamy kvůli její politice a pravidlům o internetové neutralitě.

Pai je dlouhodobým kritikem státních regulací v telekomunikacích. Loni v prosinci sdělil médiím, že internetová neutralita, výdobytek Obamovy administrativy z roku 2015, již nepotrvá dlouho. Zároveň dodal, že by „komise měla použít sekačku na trávu, aby se zbavila všech pravidel, které nastavila Obamova vláda.“

Nový šéf FCC ve svém prvním prohlášení k zaměstnancům sdělil, že si přeje odstranit tzv. „digitální propast“ mezi uživateli moderních telekomunikací a těmi, kteří k němu přístup nemají. Dosáhnout toho chce za pomoci odstranění regulací a podporou operátorů při budování telekomunikací.

„Je nutné pomoci soukromému sektoru vytvořit sítě, vysílat signál a distribuovat informace americkým spotřebitelům, bez ohledu na rasu, gender, víru, sexuální orientaci, nebo cokoliv jiného,“ napsal Pai ve svém sdělení zaměsnancům.

Ajit Pai

vyrostl v Kansasu, je synem indických imigrantů. Vystudoval práva na Chicagské univezitě a následně pracoval pro ministerstvo spravedlnosti. Od roku 2012 působil jako člen FCC.

Skutečnost ale může být jiná. Pai může podle deníku Washington Post obrátit současnou politiku, která je v současnosti nakloněna zákazníkům operátorů. Z rozhodnutí komise pod jeho vedením mohou profitovat naopak zejména velké telekomunikační firmy. Zákazníci kvůli nedostatečné regulaci mohou zaplatit vyšší částky za internet, než doposud.

Současná pravidla neutrality internetu byla zavedena prezidentem Obamou v roce 2015 jako pojistka proti zvyšování cen operátorů a také jako obrana proti zpomalování rychlosti přístupu na internet části zákazníků.

Spor o pravidla internetové neutrality ve Spojených státech vygradoval po dohodě společnosti Comcast a streamovací společnosti Netflix. Filmy a seriály, které Netflix nabízí, znamenají přenos obrovského množství dat a Comcast se proto s Netflixem odmítal napřímo propojit, pokud mu za to nezaplatí.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...