Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
29. července 2018 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Twitter maže falešné uživatele. Trumpovi studenti přišli o třetinu sledujících

Twitter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter. | foto: Reuters

Praha/San Francisco Twitter pokračuje ve své politice mazání falešných účtů, botů i účtů, které šíří spam. Za poslední tři měsíce loňského roku zrušil 58 milionů účtů, za letošní květen a červen dalších 70 milionů. Nejvíc smazaných účtů statistiky zaznamenaly předminulý čtvrtek, kdy Twitter hromadně smazal již dříve zmražené účty. Některým uživatelům – a patří mezi ně i americký prezident Donald Trump – však sledující nadále mizí po desetitisících.

Účty, jejichž smazání způsobilo předminulý čtvrtek obří propad sledujících populárních uživatelů Twitteru, byly, a často již léta, „uzamčené“: to znamená, že nebyly započítány ve statistikách aktivních uživatelů a jejich vlastníci z nich nemohli tweetovat ani „lajkovat“ cizí příspěvky.

„Už léta zamykáme účty, které se najednou začnou chovat jinak. Účet zůstane uzamčený bez možnosti se do něj přihlásit, dokud jeho vlastník nepotvrdí, že ho používá, a nezmění heslo,“ uvedla hlavní právnička zodpovědná za bezpečnost platformy Vijaya Gadde ve zprávě vydané Twitterem.

Chováním vedoucím k uzamčení účtu může být například náhlý spam. Twitter také zaznamená, pokud si lidé uživatele často zablokují poté, co je zmíní v příspěvku. Většina těchto účtů je však vytvořená lidmi a napadena až později. Účty, které od začátku neovládá skutečný člověk, se obvykle chovají nežádoucím způsobem hned od začátku, a Twitter je pozná a smaže rovnou.

01.března 2018 v 17:33, příspěvek archivován: 22.července 2018 v 16:56

We’re committing Twitter to help increase the collective health, openness, and civility of public conversation, and to hold ourselves publicly accountable towards progress.

Obama 2 miliony, Trump 300 tisíc

Vůbec nejsledovanější twitterový účet patří americké zpěvačce Katy Perry, která z původních 109 milionů sledujících klesla o tři miliony na 106 milionů. Podobný pokles zaznamenal i bývalý americký prezident Barack Obama, kterému sledující spadli ze 103 na 101 milionů. Údaje vychází ze statistik společnosti Socialbakers.

Oproti tomu současnému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého na Twitteru sleduje 53 milionů lidí, zmizelo ze dne na den jen asi 330 tisíc sledujících. Je to dáno tím, že jeho účet rostl až relativně nedávno – předloni a loni. Nestihl proto „nasbírat“ tolik dnes již deaktivovaných sledujících.

Dosluhující a budoucí prezident USA při své první oficiální návštěvě v bílém...
Nafukovací Trump s telefonem v ruce.

Trumpovi však sledující na Twitteru mizí pravidelně. Zatímco Obamovi, Perry nebo jiným celebritám počet sledujících od té doby jen velmi mírně kolísá, u Trumpa padesátitisícové náhlé příbytky a úbytky nejsou výjimkou: jen za poslední měsíc k nim došlo dvakrát. Trumpův účet podle analýz vykazuje dlouhodobě poměrně vysoké množství falešných sledujících. Podle poslední analýzy v květnu jich bylo 30 procent, o rok dříve dokonce 50 procent. Pro srovnání, stejný průzkum ukázal 15 procent falešných sledujících Baracka Obamy. Tyto boty Twitter průběžně maže, což způsobuje výkyvy ve statistikách.

‚Trumpovi studenti‘ se hlásí k třetinovým úbytkům

Někteří uživatelé si ovšem oznámení Twitteru podle všeho nevšimli. „Proč jsme ztratili v posledním týdnů 50 tisíc sledujících? Děje se to i na jiných účtech podporujících Trumpa. Snažíte se umlčet konzervativce? Pokud ano, přestaňte s tím. Jsme tichá většina,“ napsal na Twitter správce účtu Students For Trump (Studenti pro Trumpa).

21.července 2018 v 20:45, příspěvek archivován: 22.července 2018 v 16:55

Hey, @jack why have we lost 50,000 followers in the past week? We see this trend happening to other Pro-Trump accounts as well. Are you silencing conservatives? If so, stop. From, the silent majority.

U zmíněného účtu byl rozdíl před a po skutečně podstatný. Mladí „Trumpovci“ mají nyní jen 95 tisíc sledujících, což znamená, že přišli o více než o třetinu. To může být dáno více důvody: buď jsou jejich sledující náchylnější k tomu nechat si ukrást účet, nebo byly tyto účty od začátku ve větším množství vytvořeny jen za účelem podpory Studentů pro Trumpa.

Přestože podobně dramatický propad se zřejmě už znovu konat nebude, mizení uživatelů z Twitteru můžeme podle všeho očekávat dál. „Snažíme se budovat Twitter důvěryhodně a tak, aby se na něm odehrávaly zdravé konverzace,“ uvedla v prohlášení Twitteru Vijaya Gadde. Výsledkem by mělo být, že uživatelé budou mít sice číselně méně sledujících, reálně se ale zvýší jejich aktivita, protože je nebudou obtěžovat spamoví a dezinformační „trollové“.

zufZuzana Formánková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...