Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

V ČT je cenzura a prozemanovské tlaky, tvrdí zaměstnanci

Česká televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize - ilustrační foto. | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Třiadvacet zaměstnanců České televize si stěžuje na cenzuru a zásahy do zpravodajství. V dopise, který redaktoři a editoři adresovali Radě České televize, popisují zasahování do reportáží a zkreslování zpráv ve prospěch prezidenta Miloše Zemana. Generální ředitel chce vše nechat prověřit auditem.

Redaktoři České televize v dopise popisují, jak vedení zasahuje do vysílání. Podle autorů nejde o ojedinělý případ, ale dlouhodobý a systematický postup. "Cenzorské zásahy či pokusy o ně, příkazy vedoucí k porušování objektivity a vyváženosti ze strany šéfredaktora zpravodajství se vystupňovaly v době kampaní před volbou prezidenta ČT a po zvolení Miloše Zemana hlavou státu," stojí v dopise, který první tveřejnil server iDnes.cz.

Pod dopisem je podepsaná i moderátorka Daniela Drtinová:

Podnět vedení poslali zaměstnanci anonymně, je pod ním uvedeno pouze jméno moderátorky Daniely Drtinové a člena vedení televizních odborů Adama Komerse. V dopise redaktoři uvádějí, že pokud by se pod dopis podepsali, čekaly by je v práci problémy.

Zastrašování a výhružky

"Všechny možnosti domoci se nápravy jsme již vyčerpali, neboť o situaci byl opakovaně informován jak ředitel zpravodajství, tak generální ředitel. Jediným výsledkem bylo zastrašování a vyhrožování všem, kteří projeví snahu se těmto praktikám postavit a ve věci se jakkoli angažovat," vysvětlují autoři dopisu.

Šéf zpravodajství kritiku odmítá. "Veškeré analýzy vyváženosti a objektivity našeho zpravodajství, které máme k dispozici, jednoznačně deklarují, že v tomto směru nedochází ze strany České televize k žádným zásadním pochybením," říká ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Televizi čeká audit

Ve vyjádření, které médiím zaslala Česká televize, se Šámal diví, že si jeho podřízení stěžují. Byl prý přesvědčen, že si za svou prací stojí. Generální ředitel Petr Dvořák naopak ve stejném prohlášení uvádí, že o stížnostech redaktorů a editorů již delší dobu věděl.

"O tom, že někteří ze sedmi set zaměstnanců ČT24 mají výtky k určitým reportážím, jsem věděl již od své schůzky s moderátorkou Danielou Drtinovou a následně ze schůzky s celým vedením zpravodajství a všemi moderátory," říká Dvořák. Nechá prý vše řádně vyšetřit auditem.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!