31. října 2013 11:39, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

V ČT je cenzura a prozemanovské tlaky, tvrdí zaměstnanci

Česká televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize - ilustrační foto. | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Třiadvacet zaměstnanců České televize si stěžuje na cenzuru a zásahy do zpravodajství. V dopise, který redaktoři a editoři adresovali Radě České televize, popisují zasahování do reportáží a zkreslování zpráv ve prospěch prezidenta Miloše Zemana. Generální ředitel chce vše nechat prověřit auditem.

Redaktoři České televize v dopise popisují, jak vedení zasahuje do vysílání. Podle autorů nejde o ojedinělý případ, ale dlouhodobý a systematický postup. "Cenzorské zásahy či pokusy o ně, příkazy vedoucí k porušování objektivity a vyváženosti ze strany šéfredaktora zpravodajství se vystupňovaly v době kampaní před volbou prezidenta ČT a po zvolení Miloše Zemana hlavou státu," stojí v dopise, který první tveřejnil server iDnes.cz.

Pod dopisem je podepsaná i moderátorka Daniela Drtinová:

Podnět vedení poslali zaměstnanci anonymně, je pod ním uvedeno pouze jméno moderátorky Daniely Drtinové a člena vedení televizních odborů Adama Komerse. V dopise redaktoři uvádějí, že pokud by se pod dopis podepsali, čekaly by je v práci problémy.

Zastrašování a výhružky

"Všechny možnosti domoci se nápravy jsme již vyčerpali, neboť o situaci byl opakovaně informován jak ředitel zpravodajství, tak generální ředitel. Jediným výsledkem bylo zastrašování a vyhrožování všem, kteří projeví snahu se těmto praktikám postavit a ve věci se jakkoli angažovat," vysvětlují autoři dopisu.

Šéf zpravodajství kritiku odmítá. "Veškeré analýzy vyváženosti a objektivity našeho zpravodajství, které máme k dispozici, jednoznačně deklarují, že v tomto směru nedochází ze strany České televize k žádným zásadním pochybením," říká ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Televizi čeká audit

Ve vyjádření, které médiím zaslala Česká televize, se Šámal diví, že si jeho podřízení stěžují. Byl prý přesvědčen, že si za svou prací stojí. Generální ředitel Petr Dvořák naopak ve stejném prohlášení uvádí, že o stížnostech redaktorů a editorů již delší dobu věděl.

"O tom, že někteří ze sedmi set zaměstnanců ČT24 mají výtky k určitým reportážím, jsem věděl již od své schůzky s moderátorkou Danielou Drtinovou a následně ze schůzky s celým vedením zpravodajství a všemi moderátory," říká Dvořák. Nechá prý vše řádně vyšetřit auditem.

Michaela Černá

Velký byt 2+kk kompletně zařízený
Velký byt 2+kk kompletně zařízený

Štefánikova, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
11 500 Kč