Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Vulgarismy, nevkus. Desítkám lidí se nelíbil Prezident Blaník v ČT, řešila ho vysílací rada

Tonda Blaník (herec Marek Daniel) se převlékl za Václava Havla. Podobně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tonda Blaník (herec Marek Daniel) se převlékl za Václava Havla. Podobně... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Více než dvě desítky stížností obdržela Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na film Prezident Blaník, který divákům před necelými třemi týdny nabídla Česká televize od 20.00. Lidem se nelíbilo, že snímek obsahuje řadu vulgarismů a pro vysílání veřejnoprávní televize je podle nich nevkusný. Rada Českou televizi upozornila, aby se podobného „přešlapu“ v budoucnu vyvarovala.

Satirický snímek Prezident Blaník, jenž se vysmívá tuzemské politice, odvysílala Česká televize v hlavním vysílacím čase 8. dubna. Premiéru filmu na televizních obrazovkách si nenechalo ujít téměř 860 tisíc diváků, což z něj udělalo nejsledovanější pořad večera. Četné peprné výrazy, které obsahuje, ovšem přiměly více než dvě desítky diváků vyjádřit nesouhlas s jeho odvysíláním.

„Drtivá většina stížností upozorňuje na množství vulgarismů, které ve filmu zazněly. Někteří stěžovatelé se domnívají, že film je nevkusný, a vyjadřují rozhořčení nad tím, že takový snímek se mohl dostat do vysílání České televize,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda RRTV Ivan Krejčí.

Film se přitom svou „ostrostí“ nijak netají. Hlavní slogan hrdiny - lobbisty Tondy Blaníka, je „Pravda a láska letos musí zvítězit nad lží a nenávistí. Jdu do toho, vy ču..ci.“  

Všechno je třeba řádně oslavit. Snímek Prezident Blaník (2018).
Vytáhlí příslušníci SNB salutují Tondovi Blaníkovi (herec Marek Daniel), který...

Vysílací rada se proto záležitostí zabývala na svém úterním zasedání. Veřejnoprávní médium ale nijak trestat nebude. „Česká televize dostal upozornění kvůli vulgarismům, aby se to v budoucnu již neopakovalo,“ informovala Krejčí.

Česká televize se k záležitosti do uzávěrky textu nevyjádřila. Prezident Blaník je volné pokračování úspěšného satirického seriálu, který nekompromisně komentuje aktuální politickou scénu. Hlavní postava  Tonda Blaník ve filmu vstupuje do boje o prezidentský post. Kandidaturu ovšem nakonec nepodá, neboť jeho asistent Žížala zavčasu nedoručí podpisové archy na ministerstvo vnitra. Své snahy zachránit českou zemi a získat moc se ovšem přesto nevzdává.

Film se odehrává v reálném čase na konci loňského a počátku letošního roku během období, v němž se schylovalo k prezidentským volbám. Natáčen byl paralelně s tím, jak se věci děly. Jeho tvůrci měli dokonce připravené dva rozdílné konce filmu, každý počítal s jiným vítězem prezidentské volby.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...