12. dubna 2018 22:52, aktualizováno  23:04 Lidovky.cz > Byznys > Média

World Press Photo vyhrál snímek protestujícího Venezuelana v plamenech

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize. | foto: ČTK

Amsterodam Vítězem letošního ročníku prestižní fotografické soutěže World Press Photo je Ronaldo Schemidt pracující pro agenturu AFP s mrazivým snímkem hořícího demonstranta ve Venezuele. Informovala o tom agentura AFP. Snímek českého fotografa se do užšího výběru nedostal.

Letos si porotci mohli v osmi kategoriích vybírat z prací 4 584 fotografů ze 125 zemí světa. Hodnotící vedla francouzská fotografka Magdalena Herrera, která si společně s 42 kolegy prohlédla přes 73 tisíc snímků. Česko svého zástupce v sestavě letos nemělo.

Šéfka poroty Magdalena Herreraová prohlásila, že vítězný snímek s názvem Venezuelská krize je příkladem klasické fotografie vyvolávající okamžité emoce. Venezuelský rodák Schemidt, který dění pro AFP pokrývá z Mexika, za vítězný snímek získal odměnu 10 000 eur (253 tisíc korun).

SPORT (série): Alain Schroeder, Reporters - Dětští žokejové.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single): Neil Aldridge - Čekání na svobodu (21. září 2017).

Na fotce je zachycen 28letý José Salazar Balza, který se vzňal po explozi nádrže své motorky během násilného střetu s policií při demonstraci proti venezuelskému autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi v květnu 2017. Balza přežil s popáleninami druhého stupně.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.