Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Méně masa, než slibuje obal. Šizených potravin je čím dál víc, hlavně z Polska

Ekonomika

  11:40
BRNO - Státní zemědělská a potravinářská inspekce nachází v posledních měsících v obchodech velké množství falšovaných potravin, v nichž je méně masa, než uvádí obal. Případně obsahují jiný druh masa, než výrobce avizuje.

Polský výrobce na obalu uvedl obsah masa v hodnotě 89 %, laboratorní analýza ale stanovila podíl masa na 77,1%. Výrobek prodávala společnost Lidl. foto: SZPI

Problém je podle inspekce natolik závažný, že mu kontroloři věnují mimořádnou pozornost. Obchodníci, kteří falšované potraviny prodávají, se dopouští prohřešku klamání spotřebitele, za který jim ve správním řízení pokuta až několik milionů korun.

„Trest samozřejmě narůstá v případě opakování,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Tuny polského kebabu musely opustit Česko. Chyběl původ i datum zmrazení

Podle něj se masné výrobky falšovaly i v minulosti, avšak aktuální kontroly ukázaly, že se jedná o závažnější problém, než dříve. Jde převážně o potraviny dovážené ze zahraničí. Nejvíce zjištěných falšovaných potravin je zatím z Polska, dále z Německa, výjimečně například z Maďarska.

Výrobci snižují obsah masa ve prospěch jiného druhu masa, případně ve prospěch nemasitých složek. Hlavním důvodem bývá snaha nahradit dražší složku levnější, čímž výrobce získává konkurenční výhodu na trhu.

Konzerva s krůtím masem. Polský výrobce na obalu deklaroval obsah masa 59 %,...
Kuřecí prsní řízek bez kosti. Výrobce na obalu neuvedl informaci o přítomnosti...

Veškeré falšované výrobky zveřejňuje inspekce na webu Potraviny na pranýři, případně v tiskových zprávách. Nejnovějším přírůstkem jsou kuřecí párky z Kauflandu, které měly podle regálové etikety obsahovat 58 procent masa, avšak bylo v nich pouze strojně oddělené maso, které se za maso nepovažuje.

Obal potraviny však byl správný. Inspekce také nařídila aktuálně stáhnout řetězci JIP z prodeje šunkové párky, které měly mít 85 procent masa, ve skutečnosti ho tam bylo 72 procent.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat